Η Λετονία κέρδισε με 2-0 τη Μάλτα για τον όμιλο της Εθνικής μας στα προκριματικά του EURO 2012

23:35 7/9/2010 - Πηγή: Sport.gr

Το πρώτο της τρίποντο στα προκριματικά του EURO 2012 πανηγύρισε η Λετονία. Το συγκρότημα του Αλεκσάντρς Στάρκοφς επικράτησε με 2-0 της Μάλτας, για τη 2η αγωνιστική του 6ου προκριματικού ομίλου, στον οποίο μετέχει και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τον Μάρις Βερπακόφσκις του Εργοτέλη να πετυχαίνει το 2ο γκολ.

Οι λετονοί πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια τους και απείλησαν

πολλές φορές τα καρέ του Χογκ. Η πίεσή τους απέφερε καρπούς στο 42ο λεπτό με τον Γκορκς να στέλνει την μπάλα και να κάνει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στην επανάληψη, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη. Η ελπίδα τους έστω για τον βαθμό της ισοπαλίας χάθηκε στο 85`, όταν ο Βερπακόφσκις έγραψε το τελικό 2-0, και χάρισε στη Λετονία την εκτός έδρας νίκη.

Το συγκρότημα του Αλεξάντρς Στάρκοφς πήρε τους πρώτους του βαθμούς, καθώς στην 1η αγωνιστική είχε γνωρίσει βαριά ήττα με 0-3 από την Κροατία, ενώ η Μάλτα παραμένει χωρίς