Η Καχασόλ νίκησε 75-63 την Μπενετόν και προκρίθηκε στον τελικό του Eurocup

H Kαχασόλ νίκησε με 75-63 την οικοδέσποινα Μπενετόν Τρεβίζο στο δεύτερο ημιτελικό του Final 4 του Eurocup και πήρε την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Ουνικς Καζάν. Οι ισπανοί ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα και με κορυφαίους τους Μπούλοκ και Κιρκσέι, κατάφερε να φέρει σε δύσκολη θέση τους ιταλούς.Παρότι είχαν περισσότερο κόσμο στο πλευρό τους, οι παίκτες της Μπενετόν τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Καχασόλ. Στο
ημίχρονο οι ισπανοί είχαν προβάδισμα 7 πόντων (40-33) και παρότι οι ιταλοί το πάλεψαν στην τρίτη περίοδο, δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς.Η Καχασόλ ήταν καλύτερη και στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.Στον τελικό της Κυριακής (17/4) οι ισπανοί θα αντιμετωπίσουν την Ουνικς Καζάν, η οποία νωρίτερα είχε επιβληθεί με 87-66 της Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ.Θυμίζουμε πως ο νικητής του τελικού κερδίζει μία θέση στην Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν.