Η Ισπανία στέφθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, 1-0 στην παράταση την Ολλανδία με γκολ του Ινιέστα

Μπορεί να χρειάστηκε να φτάσει στην παράταση, αλλά η Ισπανία κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Ολλανδίας και να κατακτήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της το Παγκόσμιο Κύπελλο. Ηρωας για τους φούριας ρόχας του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε ο Αντρές Ινιέστα, που στο 116ο λεπτό νίκησε τον Στεκέλενμπουργκ και πέτυχε το χρυσό γκολ για την ομάδα του, χαρίζοντας το στέμμα της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας. Στον αντίποδα, μοιραίος παίκτης για τους ολλανδούς, που

έμειναν με την πικρία του τρίτου χαμένου τελικού σε Μουντιάλ, ο Τζον Χάιτινχα, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 109`.

Τον Πέδρο επέλεξε ξανά στο αρχικό σχήμα της Ισπανίας ο Ντελ Μπόσκε, μετά την πολύ καλή του εμφάνιση στον ημιτελικό με τη Γερμανία, αφήνοντας τον Τόρες στον πάγκο.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο 45λεπτο του αγώνα, με τους παίκτες των δύο ομάδων να αναλώνονται κυρίως σε πολύ δυνατές μονομαχίες. Στο πρώτο μέρος. μάλιστα,  ο Γουέμπ έδειξε πέντε κίτρινες κάρτες, τρεις στους παίκτες