Η Γιουβέντους ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τη Μίλαν. Επικράτησε με 1-2 στο Σαν Σίρο

Η Γιουβέντους ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τη Μίλαν. Η μεγάλη κυρία ήταν πιο ουσιαστική κι επικράτησε της αντιπάλου της με 1-2. Η Μίλαν, η οποία παρατάχθηκε με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στο αρχικό της σχήμα, έχασε έδαφος στην μάχη για την κατάκτηση του scudetto μένοντας στην 3η θέση με 17 βαθμούς. Η Γιουβέντους μετά τον σημερινό της θρίαμβο σκαρφάλωσε, έστω και προσωρινά στην 4η θέση μπαίνοντας ξανά στο κόλπο για το πρωτάθλημα. Η Μίλαν ήταν αυτή που μπήκε πιο παθιασμένα
στο γήπεδο και στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την άμυνα των μπιανκονέρι να πάρει ανάσα. Στο 7ο λεπτό ο Πάτο πέρασε τον Μπονούτσι κι έστρωσε στον Ιμπραϊμοβιτς, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Στοράρι. Η Γιουβέντους έκανε την πρώτη της αξιόλογη φάση στο 19' όταν μετά από λάθος του Ιμπραϊμοβιτς στο κέντρο, ο Ντελ Πιέρο βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ αλλά ο Αμπιάτι μπλόκαρε με ευκολία.Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πέτυχαν πρώτοι γκολ παγώνοντας το Σαν Σ