Η Γερμανία το γκολ και τη νίκη, η Πορτογαλία τα δοκάρια

23:48 9/6/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η Γερμανία είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, πίεζε την άμυνα της Πορτογαλίας, όμως με εξαίρεση την φάση του 2ου λεπτού, όταν ο Ρουί Πατρίτσιο εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Γκόμεζ, δεν απείλησε ιδιαίτερα, αφού δύο σουτ από Ποντόλσκι και Μίλερ δεν ανησύχησαν τον γκολκίπερ των Ιβήρων.Την καλύτερη στιγμή στο 45λεπτο είχε η Πορτογαλία, αφού δευτερόλεπτα πριν σφυρίξει για την ανάπαυλα ο διαιτητής, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Πέπε είχε πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι με τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι, αφού έσκασε πάνω και όχι μέσα από τη γραμμή...Στο δεύτερο μέρος
οι Πορτογάλοι άρχισαν σιγά-σιγά να βγαίνουν στην επίθεση, δίχως όμως να απειλούν, οι Γερμανοί είχαν κάποιες μικροευκαιρίες, όχι κάτι το ιδιαίτερο και λίγο πριν ο Λεβ αντικαταστήσει τον Γκόμεζ με τον Κλόζε ψάχνοντας το γκολ της νίκης, ο επιθετικός της Μπάγερν με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Κεντίρα στο 72', έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας μπροστά στο σκορ τα "Πάντσερ".Οι Ιβηρες στα λίγα λεπτά που απέμεναν προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και έχασαν τρεις ευκαιρίες με σουτ του Ρονάλντο στο 82' που έδιωξε σε κόρνερ ο Νόιερ, με σέντρα-σουτ του Νάνι που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι στο 84' και με πλασέ του Βαρέλα που έσωσε σωτήρια ο Νόιερ στο 88', με τους Γερμανούς να κρατούν το πολύτιμο γι' αυτούς 1-0 και να ξεκινούν με το δεξί στην διοργάνωση.