Η εθνική Γαλλίας επικράτησε με 2-1 της Κόστα Ρίκα, ίδιο σκορ και για τη Ολλανδία επί του Μεξικού

Αν και δυσκολεύτηκε, η εθνική Γαλλίας επικράτησε με 2-1 της Κόστα Ρίκα σε φιλικό προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο, με τον Τζιμπρίλ Σισέ του Παναθηναϊκού να παρακολουθεί την αναμέτρηση από τον πάγκο.

Οι τρικολόρ μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο αλλά η Κόστα Ρίκα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Ερνάντεζ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκουρκούφ εκμεταλλεύθηκε την πάσα του Ριμπερί

και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ο γάλλος άσος ήταν οφσάιντ.

Η ομάδα του Ρέιμοντ Ντομενέκ συνέχισε να πιέζει αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει χάρη στο αυτογκόλ του Σεκέρα στο 22’. Οι γάλλοι είχαν αρκετές ευκαιρίες και στην επανάληψη και στο 83’ ο Βαλμπουένα έδωσε λύση στην επιθετική δυστοκία, γράφοντας το τελικό 2-1.

Με το ίδιο σκορ κέρδισε το Μεξικό η Ολλανδία σε φιλική αναμέτρηση στο Μπαντενόβα Στάντιον. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Βαν Πέρσι, που με δύο τέρματα, στο 17ο λεπτό και στο 42ο, χάρισε τη νίκη στο συγκρότημα το