Η Εσπανιόλ επικράτησε 1-0 της Μπέτις εντός έδρας, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Primera Division

Με γκολ του Βάλτερ Παντιάνι, η Εσπανιόλ επικράτησε δύσκολα 1-0 της Μπέτις στην Βαρκελώνη, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Primera Division

Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 75', με γκολ του Βάλτερ Παντιάνι.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο γκολ

του ουρουγουανού επιθετικού στα λεπτά που απέμεναν, με την Εσπανιόλ να πανηγυρίζει τελικά την νίκη, που την ανεβάζει στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:
Τρίτη 25/10
Γρανάδα - Μπαρτσελόνα 0-1 (34' Τσάβι)
Σεβίλη - Ρασίνγκ Σανταντέρ 2-2 (37', 90'+2' Μανού - 62' Αριελ, 69' Σαμπέριο)

Τετάρτη 26/10
Σαραγόσα - Βαλένθια 0-1 (82' Αλμπα)
Χετάφε - Οσασούνα 2-2 (62', 77' Γουΐθα - 8', 66' Μπάλντε)
Λεβάντε - Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-2 (56' Νάνο, 61' Βάλντο, 90'+3' Ρούμπεν Σουάρες - 4' Εστράδα, 86' Ινίγκο)
Ράγιο Βαγιεκάνο - Μάλαγα 2-0 (2' Πέδρο, 70' Ταμούδο)
Μαγιόρκα - Σπόρτινγκ Χιχόν 1-2 (16' Κάστρο - 50' Μπίλιτς, 65' αυτ. Βίκτορ)
Ρεάλ Μαδρίτης - Βιγιαρεάλ 3-0 (6' Μπενζεμά, 11' Κακά, 30' Ντι Μαρία)