Η Μπαρτσελόνα νίκησε για τρίτη φορά την Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε στο F4 της Ευρωλίγκα

22:11 1/4/2010 - Πηγή: Sport.gr

Η Μπαρτσελόνα είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Final 4 της Ευρωλίγκα, καθώς νίκησε για δεύτερη φορά εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης και με 3-1 νίκες σφράγισε το εισιτήριό της για το Παρίσι.

Η τέταρτη αναμέτρηση ανάμεσα σε Ρεάλ και Μπάρτσα ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπου υπερίσχυσαν οι καταλανοί. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν πιο αποτελεσματικοί από αυτούς του Ετόρε Μεσίνα και έφτασαν στη νίκη - πρόκριση

με 84-78.Ο Ναβάρο ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι εξαιρετικός και σημείωσε 21 πόντους, ενώ πολύ καλά πήγαν ακόμη στο σκοράρισμα οι Ρούμπιο και Λόρμπεκ με 19 και 14 πόντους, αντίστοιχα. Με αυτούς πρωταγωνιστές, η Μπάρτσα είχε από την πρώτη περίοδο ένα μικρό προβάδισμα, αλλά η Ρεάλ ακολουθούσε κατά πόδας.

Ο Γιουλ ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Ρεάλ με 20 πόντους, οι οποίοι, όμως, δεν ήταν ικανοί για να δώσουν τη νίκη στη Βασίλισσα.