Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε της Σάλκε με 4-0 σε φιλικό παιχνίδι

19:20 3/9/2010 - Πηγή: Sport.gr

Στη Σάλκε ξέσπασε η Μπάγερ Λεβερκούζεν μετά τη βαριά ήττα της με 3-6 από την Γκλάντμπαχ για τη 2η αγωνιστική της Bundesliga. Η αντίπαλος του Αρη στους ομίλους του Europa League επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση με 4-0 της ομάδας του Φελίξ Μάγκατ, που συνεχίζει να απογοητεύει.

Η αντίπαλος του Αρη παρατάχθηκε με κάποιες απουσίες εξαιτίας των εθνικών υποχρεώσεων των παικτών,

αλλά ο Γιουπ Χάινκες είδε τον Μπάλακ να αγωνίζεται για ολόκληρο το 90λεπτο.

Τον χορό των τερμάτων άνοιξε ο Γιόργκενσεν στο 7ο μόλις λεπτό και ο Ρόλφες στο 29` έκανε το 2-0. Στην επανάληψη ο Χέλμες πήρε τη σκυτάλη και με δύο τέρματα στο 52` και στο 89` διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Υστερα από δύο αγωνιστικές στην Bundesliga, οι ασπιρίνες μετρούν μία νίκη και μία ήττα, ενώ η Σάλκε δεν έχει καταφέρει ακόμα να κατακτήσει κάποιον βαθμό.

Η σύνθεση της Μπάγερ: Γκίφερ, Σάαμπ, Φρίντριχ, Μπάλιτς, Κάστρο, Μπάλακ, Σαμ (85` Στέφεν), Ρόλφες (46` Ρέινατζ), Μπέντερ, Γιόργκενσεν (70` Ρενάτο), Χέλμς