Γλίτωσε το... Δράμα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πέρασε δύσκολες στιγμές στη Δράμα, αλλά τελικά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΚΑΟΔ και να επικρατήσει με 63-60, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1. Η νίκη, πάντως, δεν σβήνει την κακή εμφάνιση του Παναθηναϊκού,
ο οποίος για ένα ακόμη παιχνίδι είχε κακές επιλογές στην επίθεση και δεν απέφυγε τα πολλά λάθη (23 συνολικά στο ματς).Ο ΚΑΟΔ με τον ενθουσιασμό του κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον κουρασμένο Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε σίγουρα σπαταλήσει πολλή ενέργεια στο ματς της Ευρωλίγκας με τη Ρεάλ Μαδρίτης.Ετσι, οι δραμινοί κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα δύο μόλις πόντων (17-19, 10`).Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με σερί 7-0 του Παναθηναϊκού, ο οποίος με Διαμαντίδη και Σχορτσανίτη ξέφυγε με 17-26 στο 12`. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με κορυφαίο τον Κακαρούδη κατάφεραν να μείνουν μέσα στο ματς, μειώνοντας στους πέντε πόντους, στο τέλος του ημιχρόνου (27-32, 20`).Ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμη ματς είχε καλά ποσοστά στα δίποντα (10/16), ωστόσο και πάλι οι επιδόσεις του στα τρίποντα δεν ήταν καλές (2/11), με αποτέλεσμα το σκορ να κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα. Παράλληλα, δεν απέφυγε τα λάθη, που ήταν συνολικά 12 στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.Οι πράσινοι συνεχίσαν τα λάθη και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα ο ΑΓΟΡ να πλησιάσει με τον Νόουλες και πάλι στο καλάθι (34-36), αναγκάζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει τάιμ άουτ.Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν ο παίκτης που με πέντε συνεχόμενους πόντους... ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό, ωστόσο, οι συμπαίκτες του δεν ακολούθησαν... Τα λάθη έφτασαν στα 18 (!) και ο ΚΑΟΔ προσπέρασε με 42-41, χάρη σε τρίποντο του Ντέιλ, τρία λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.Ο ΚΑΟΔ δεν άφησε... ατιμώρητη την κακή εμφάνιση του Παναθηναϊκού, που μπήκε στην τελευταία περίοδο, όντας πίσω στο σκορ (48-47, 30`).Ο άστοχος Παναθηναϊκός επέμεινε στα τρίποντα και στην τελευταία περίοδο, αλλά τα ποσοστά του έγιναν ακόμη χειρότερα (3 στα 20), με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -6 (54-49), έξι λεπτά πριν από το τέλος.Με ένα σερί 5-0, πάντως, οι πράσινοι ισοφάρισαν πέντε λεπτά πριν από το φινάλε (54-54), με τον Διαμαντίδη να μοιάζει ως η μοναδική αξιόπιστη λύση. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει στο τελευταίο λεπτό, έχοντας διαφορά ενός πόντου (59-58).Το φινάλε ήταν συναρπαστικό, με το σκορ να είναι ισόπαλο 59-59, 40 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Ο Sofo δήλωσε παρών στα δύσκολα και σε μία πολύ κρίσιμη επίθεση, εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Διαμαντίδη και έκανε το 61-59 για τους πράσινους.Ο ΚΑΟΔ πήγε γρήγορα στην επίθεση, με τον Κακαρούδη να κερδίζει φάουλ, 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και να βάζει τη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε (60-61). Ο ΚΑΟΔ είχε μόλις δύο ομαδικά φάουλ και έπρεπε να κάνει άλλα τρία για να στείλει τους πράσινους στη γραμμή.Αυτό έγινε τελικά τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, με τον Αντι Πάνκο να βάζει και τις δύο, για να γράψει το 63-60 για