Γλίτωσε την ήττα στις καθυστερήσεις η Ιταλία, 1-1 με Ολλανδία (vid.)

23:49 6/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με γκολ του Βεράτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ιταλία απέφυγε την ήττα στο Αμστερνταμ και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ολλανδία, σε φιλική αναμέτρηση.Οι Οράνιε είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος και στο 33' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Λενς απέφυγε τον Αστόρι μέσα στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Μπουφόν για το 1-0 της Ολλανδίας.Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε πολλές αλλαγές, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μην έχουν ρυθμό και να μην μπορούν να δημιουργήσουν καλές φάσεις για γκολ.Ωστόσο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βεράτι συνεργάστηκε με τον Τζιλαρντίνο, πλάσαρε από κοντά και ισοφάρισε σε 1-1 για την Σκουάντρα Ατζούρα, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.