Γκρέμισε ό,τι έχτισε η ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ γκρέμισε στην Τούμπα ό,τι έχτισε στα ματς με Εργοτέλη και Ξάνθη, καθώς το βαρύ 3-0, φανέρωσε πολλές αδυναμίες στο σύνολο του Μανόλο Χιμένεθ. Η Ενωση ήταν απογοητευτική στο ματς με τον ΠΑΟΚ, καθώς εκτός από το ότι δέχθηκε 3 γκολ
για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, δεν κατάφερε να πιάσει ούτε λίγα λεπτά καλής απόδοσης. Ηταν ασύνδετη και έμεινε χωρίς κλασική ευκαιρία σε ολόκληρο το 90λεπτο.Το ότι νίκησε στα ματς με Ξάνθη και Εργοτέλη, δεν σημαίνει ασφαλώς πως είχε παίξει και καλό ποδόσφαιρο. Οι παίκτες είχαν δείξει, όμως, πως παλεύουν κάθε ματς και πως δεν είναι αδιάφοροι. Απέναντι στον ΠΑΟΚ, όμως, χάλασαν την εικόνα τους, με τον Χιμένεθ ασφαλώς να φέρει ευθύνη για τις επιλογές του. Με τον ΠΑΟΚ σαφώς πιο έτοιμο θα μπορούσε να έχει προστατεύσει την ομάδα του από τη βαριά ήττα.Πλέον, ο Μανόλο Χιμένεθ πρέπει να συνεφέρει τους ποδοσφαιριστές του, καθώς δεν υπάρχει χρόνος για αναλύσεις. Η Ενωση έχει μπροστά της το κρίσιμο εντός έδρας ματς με τηνν Μπριζ, για τη δεύτερη αγωνιστική του Europa League.Ένα επιπλέον κίνητρο για τη νίκη αποτελεί ασφαλώς και το μπόνους των 140.000 ευρώ που δίνει η νίκη (70.000 ευρώ προσφέρει η ισοπαλία). Η ΠΑΕ αντιμετωπίζει σημαντικές οικονομικές δυσκολίες και ασφαλώς δεν μπορεί να μην ενδιαφέρεται για αυτά τα χρήματα.