Γκέλα στο 87' για Τσέλσι, νίκες για Σαουθάμπτον, Γουέστ Χαμ

Η πρωτοπόρος της Premier League, Τσέλσι, δεν κατάφερε να φύγει από το The Hawthorns με το διπλό, αφού ισοφαρίστηκε στο 87' και έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Γουέστ Μπρομ. Η ομάδα του Μουρίνιο αύξησε την διαφορά της στο +2 από την δεύτερη Αρσεναλ, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο. Διπλό για την Σαουθάμπτον, νίκη - ανάσα για Γουέστ Χαμ, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής.Στο The Hawthorns, η Τσέλσι ήταν
καλύτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε στις καθυστερήσεις να ανοίξει το σκορ, με κοντινό πλασέ του Ιβάνοβιτς, μετά από εκτέλεση κόρνερ και πάσα - τακουνάκι του Λουίζ.Ωστόσο, μετά το 70' η Γουέστ Μπρομ αύξησε την πίεση της και στο 87' κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Ανιτσέμπε να εκμεταλλεύεται την κακή έξοδο του Τσεχ, να φέρνει με κεφαλιά το ματς στα ίσια και να δίνει τον βαθμό της ισοπαλίας στους γηπεδούχους.Η Σαουθάμπτον έφυγε από το Kingston Communications Stadium με το διπλό, επικρατώντας με 1-0 της Χαλ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Φοντέ στο 69'.Η Γουέστ Χαμ επικράτησε με 2-0 της Νόριτς στο Boleyn Ground και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 84', ο Κόλινς άνοιξε το σκορ για τα Σφυριά, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιαμέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.Τέλος, η αναμέτρηση Κάρντιφ Σίτι - Αστον Βίλα στο Cardiff City Stadium ολοκληρώθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:Τρίτη (11/2)Κάρντιφ Σίτι - Αστον Βίλα 0-0Χαλ Σίτι - Σαουθάμπτον 0-1 (69' Φοντέ)Γουέστ Χαμ - Νόριτς Σίτι 2-0 (84' Κόλινς, 90'+4' Ντιαμέ)Γουέστ Μπρομ - Τσέλσι 1-1 (87' Ανιτσέμπε - 45'+3' Ιβάνοβιτς)Τετάρτη (12/2)21:45 Στόουκ Σίτι - Σουόνσι Σίτι     21:45 Νιούκαστλ - Τότεναμ     21:45 Μάντσεστερ Σ. - Σάντερλαντ     21:45 Εβερτον - Κρίσταλ Πάλας     21:45 Αρσεναλ - Μάντσεστερ Γ.     22:00 Φούλαμ - Λίβερπουλ