Γιόρτασε με διπλό ο Αρης, στον γκρεμό ο Ηλυσιακός

Ο Αρης πέρασε νικηφόρα από τα Ιλίσια με 63-51 και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι των πλέι οφ, ενώ αντίθετα ο Ηλυσιακός, που παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας, πλένει χρειάζεται ένα μικρό θαύμα στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές για να αποφύγει τον υποβιβασμόΟ Αρης έγινε 100 χρόνων και το γιόρτασε με το 51-63 στα Ιλίσια. Η ισορροπία δεν χαρακτήρισε κάποια εκ των αντιπάλων, αλλά οι "κίτρινοι" είχαν περισσότερες
λύσεις από αυτές του Ηλυσιακού, που έκανε την επανάσταση του στην τρίτη περίοδο (24-12), αλλά... εξαφανίστηκε στην τελευταία πράξη, πληρώνοντας την εμμονή στο τρίποντο.Ο Γιάννης Αθηναίου ήταν εκείνος που κράτησε τον Άρη κοντά στον Ηλυσιακό, στην τρίτη περίοδο, οπότε οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και όχι μόνο "γύρισαν" το ματς, αλλά προηγήθηκαν και 44-39. Στην εξέλιξη του σκορ σε 44-45, στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, είχε δώσει όλους τους πόντους (και έφτασε τους 17π.).Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου όταν ο Αρης έτρεξε ένα σερί 14-0 με τον Πελεκάνο να κάνει παρέα στον Αθηναίου και τους Μούρτο, Χαρίση και Γκίκα να τοποθετούνται επί του θέματος.Ο Ηλυσιακός δεν σκόραρε στην τέταρτη περίοδο πριν το 39' και το 46-57 του Πέτροβιτς. Τα πάντα όμως, είχαν τελειώσει και σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι είχαν 2/11 διπ. και 2/15 τριπ.Τα δεκάλεπτα: 11-17, 20-31, 44-43, 51-63