Γιαπλές: Οι λεπτομέρειες μας κόστισαν στο τέλος

22:42 6/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Οι λεπτομέρειες και τα κακά ποσοστά ευστοχίας των ψηλών κόστισαν στον ΑΓΟΡ, όπως δήλωσε στην συνέντετυξη Τύπου ο προπονητής των κρητικών, Θανάσης Γιαπλές, ο οποίος τόνισε παράλληλα ότι οι παίκτες του έδωσαν ότι είχαν."Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια αθλητική ομάδα όπως είμαστε και εμείς. Οι λεπτομέρειες μας κόστισαν στο τέλος. Ενα χαμένο λέι απ, ένα μεγάλο τρίποντο από τον αντίπαλο και κάπως έτσι κρίθηκε η αναμέτρηση. Ο Πανιώνιος είχε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, ενώ οι δικοί μας ψηλοί σούταραν
με 3/17 στα τρίποντα. Οπως ξέρετε εμείς στηριζόμαστε στο σουτ των ψηλών, αφού δεν έχουμε τον κλασικό σέντερ στο ρόστερ μας. Κατά συνέπεια όταν δεν έχουν καλά ποσοστά οι ψηλοί μας στα τρίποντα υπάρχει πρόβλημα. Τα ταξίδια μας δυσκολεύουν αρκετά, αφού προερχόμαστε από τις σειρές με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό, αλλά τα παιδιά έδωσαν ότι είχαν", είπε ο προπονητής του ΑΓΟΡ.Από την πλευρά των παικτών, ο Νίκος Αγγελόπουλος τόνισε: "Παίξαμε με αντίπαλο μια ομάδα που δίκαια κατέκτησε την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο. Μια ομάδα πολύ δυνατή σε όλους τους τομείς. Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολος αγώνας και προετοιμαστήκαμε ανάλογα. Ημασταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της συνάντησης. Οταν προηγηθήκαμε 2-3 πόντους, όμως, κάναμε εύκολα λάθη και δώσαμε την ευκαιρία στον Πανιώνιο να περάσει μπροστά στο σκορ και να νικήσει. Ο Πανιώνιος αντέδρασε σωστά στις λεπτομέρειες. Η σειρά είναι στο 1-0, έχουμε δρόμο μπροστά μας. Συνεχίζουμε".