Φουλ για τελικό

Ο Ραφαέλ Ναδάλ ήταν ο νικητής στον ισπανικό εμφύλιο με τον Νταβίντ Φερέρ για τα προημιτελικά του Masters στη Ρώμη. Ο αριστερόχειρας τενίστας νίκησε με 2-1 σετ και έβαλε τις βάσεις για τον τελικό του τουρνουά.Ο Ναδάλ χρειάστηκε 2 ώρες και 46 λεπτά για να φτάσει στη νίκη και να πάρει το εισιτήριο για τον ημιτελικό της Ρώμης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Τόμας Μπέρντιχ που απέκλεισε νωρίτερα τον Τζόκοβιτς.Με πάθος πάλεψαν οι δύο τενίστες για τη νίκη την οποία εξασφάλισε ο Ναδάλ
με 2-1 σετ (6-4, 4-6, 6-2). Ο Ράφα κέρδισε το πρώτο σετ, αλλά ισοφαρίστηκε από τον συμπατριώτη του που δεν υπέκυψε εύκολα και δεν παράτησε το παιχνίδι. Ο Φερέρ ήταν καλύτερος, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, παίζοντας πιο επιθετικά από τον αντίπαλό του και με περισσότερη ζωντάνια στο παιχνίδι του. Στο δεύτερο σετ, ο Ναδάλ οπισθοχώρησε ακόμη περισσότερο, δίνοντας γήπεδο για δράση στον Φερέρ και ο άσος από τη Βαλένθια το εκμεταλλεύτηκε. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ ο Φερέρ δημιούργησε πρώτος ευκαιρίες για μπρέικ, όμως ο Ναδάλ έφτασε αμέσως στο 5-1 και τελικά στο 6-2, εξασφαλίζοντας τη νίκη.Αυτή ήταν η 16η συνεχόμενη νίκη του Ράφα επί του συμπατριώτη του στο χώμα, μετά το πρώτο τους ραντεβού στη Στουτγκάρδη το 2004, όταν είχε κερδίσει ο Φερέρ.