Φινάλε με ήττα για τη Μίλαν, 0-1 από τη Ρόμα στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής

Με γκολ του... δικού της, Μάρκο Μποριέλο, η Μίλαν έκλεισε το 2010 με ήττα με 0-1 από τη Ρόμα στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής στο Σαν Σίρο. Οι ροσονέρι παραμένουν, βέβαια, στην κορυφή με 36 βαθμούς, αλλά Γιουβέντους, Λάτσιο και Νάπολι που ακολουθούν έχοντας και ματς λιγότερο καιροφυλακτούν... Αν και αγωνιζόταν με 5 βασικές απουσίες και... έχασε και τον Αντρέα Πίρλο με τραυματισμό στα πρώτα λεπτά του ματς (22`), η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ,
κυρίως με τους Ρομπίνιο και Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, αλλά ο Ντόνι φώναξε "παρών" όπου χρειάστηκε.

Οι τζιαλορόσι αποδείχθηκαν περισσότερο αποτελεσματικοί και στο 68ο λεπτό ο Μποριέλο, ο οποίος αγωνίζεται στη Ρόμα δανεικός από τη... Μίλαν, έγινε αποδέκτης της μπαλιάς του Μενέζ και από κοντά έκανε το 1-0.

Η Μίλαν προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά Ιμπραΐμοβιτς και Ροναλντίνιο σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους. Μάλιστα, ο Ντε Ρόσι θα μπορούσε να έχει... τελειώσει το ματς στο 77`, αλλά ο Αμπιάτι έδιωξε σωτή