Φιλική νίκη με 2-0 επί της Ναϊμέγκεν πέτυχε ο Εργοτέλης στην Ολλανδία

01:45 1/8/2010 - Πηγή: Sport.gr

Δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο κατά διαστήματα, ο Εργοτέλης επικράτησε με 2-0 της Ναϊμέγκεν σε φιλικό παιχνίδι στην έδρα της ολλανδικής ομάδας. Το συγκρότημα του Νίκου Καραγεωργίου, που χρησιμοποίησε δύο ενδεκάδες, έδειξε καλά στοιχεία και πήρε τη νίκη με τέρματα που σημειώθηκαν σε διάστημα δύο λεπτών (55'-56') ο Βερπακόφσκις και ο Φραγκουλάκης.

Το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα και δίχως κάποια σημαντική ευκαιρία για τους κρητικούς. Στην επανάληψη μόλις σε δύο λεπτά ο Εργοτέλης σημείωσε δύο τέρματα.

Στο 55' έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό Ορφανού, Ρομάνο, Βερπακόφσκις ο τελευταίος

με ψηλοκρεμαστό πλασέ άνοιξε το σκορ, παρά την προσπάθεια των αμυντικών των γηπεδούχων να διώξουν τη μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Στο επόμενο λεπτό ο Φραγκουλάκης με ωραία προσπάθεια μπήκε στην περιοχή έκανε τη σέντρα και ο Καρέλης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Στο 78’ από ωραία προσπάθεια του Φραγκουλάκη, ο Καρέλης βρέθηκε σε θέση βολής, όμως δεν κατάφερε με διπλή προσ