Φιλική νίκη για την αντίπαλο της Εθνικής μας. Νότιο Κορέα, σε φιλική αναμέτρηση, 2-0 την Ιαπωνία

Με νίκη συνέχισε την προετοιμασία της ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010 η αντίπαλος της Εθνικής μας, Νότιος Κορέα, η οποία επικράτησε με 2-0 της Ιαπωνίας σε φιλική αναμέτρηση.

Οι νοτιοκορεάτες έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις τους, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Γι-Σουνγκ Παρκ. Η αντίπαλος της Εθνικής μας έκλεισε με ανάλογο τρόπο την αναμέτρηση, με τον Τσου-Γιούνγκ Παρκ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.Νικηφόρα και η ΑυστραλίαΣε άλλο φιλικό προετοιμασίας ενόψει του Μουντιάλ, η Αυστραλία επικράτησε με 2-1 της Νέας Ζηλανδίας. Ο Κίλεν έβαλε τους νεοζηλανδούς μπροστά στο σκορ στο 16ο λεπτό, αλλά ο Βίντοσιτς κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 57`. Ο Χόλμαν ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους αυστραλούς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.