Φιλική ισοπαλία για Αρη και Κέρκυρα

Ο Αρης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Κέρκυρα στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι στο Καρπενήσι. Πριν από το παιχνίδι πιστοποιήθηκε η επιστροφή του Κρίστιαν Πορτίγια στην ομάδα, καθώς ο ισπανός ποδοσφαιριστής ζήτησε συγνώμη για τη συμπεριφορά του και ο Σάκης Τσιώλης την έκανε δεκτή. Το αρχικό πλάνο του Σάκη Τσιώλη περιλάμβανε αρκετές αλλαγές σε σχέση με την 11αδα αλλά και τη διάταξη του φιλικού αγώνα με τον Ατρόμητο. Ο Καρδιτσιώτης τεχνικός προτίμησε
ένα σχήμα 4-4-2 σε σχήμα ρόμβου όπου ο Φατί αγωνίστηκε μπροστά από τους κεντρικούς αμυντικούς (Παπαζαχαρίας, Γιαννίτσης), ο Κώστας Καπετάνος ήταν στην κορυφή του ρόμβου ενώ Αγγελούδης και Κανούλας ήταν το δίδυμο στην επίθεση, όπου αριστερά έπαιξε ο Καστίγιο και δεξιά ο Νέτο. Στα αμυντικά άκρα, ο Οικονομόπουλος ήταν δεξιά και ο Μίσελ αριστερά.Οι κίτρινοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας κι έχασαν μια ευκαιρία με τον Κανούλα στο 13', ενώ επτά λεπτά αργότερα και μετά από εξαιρετική πάσα του Καπετάνου ο Καστίγιο άνοιξε το σκορ (1-0). Στη συνέχεια, η Κέρκυρα ανέλαβε τη πρωτοβουλία, ισοφάρισε με τον Γιάντση στο 25ο λεπτό και δημιούργησε ευκαιρίες ούτως ώστε να πετύχει ένα ακόμη τέρμα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισόπαλο (1-1) αποτέλεσμα.Ο Τσιώλης προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ο Αρης είχε δύο ευκαιρίες - με τον Καστίγιο - ώστε να πάρει το προβάδισμα αλλά ο Μεξικάνος δεν σημάδεψε σωστά. Οι Θεσσαλονικείς είχαν μια ακόμη τελική προσπάθεια με τον Τσέζαρεκ στο 70' έπειτα από πάσα ακριβείας του Μίσελ και γενικότερα στο δεύτερο μέρος εμφανίστηκαν πολύ πιο βελτιωμένοι και αποτελεσματικοί στις κινήσεις τους στον αγωνιστικό χώρο. Και μετουσιώθηκε η καλή απόδοση έστω. στο τέλος. Στο 88ο λεπτό ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ σκόραρε, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σολτάνι επιχείρησε το δυνατό σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα έξω από την εστία του Χάμπερ.ΑΡΗΣ: Σηφάκης (46' Βελλίδης), Παπαζαχαρίας (46' Κοτσώνης), Γιαννίτσης (46' Λαζαρίδης), Μίσελ (82' Σακάτα), Οικονομόπουλος (46' Βανγκέλι), Φατί (69' Οικονομόπουλος, 84' Τριανταφυλλάκος), Αγγελούδης (46' Σολτάνι), Καπετάνος (46' Τόχα), Κανούλας (46' Τσέζαρεκ), Νέτο (71' Καζναφέρης), Καστίγιο (75' Αγτζίδης)ΚΕΡΚΥΡΑ: Αναστασόπουλος (63' Χάμπερ), Γκουστάβο (77' Κουλούρης), Κοντοδήμος (78' Αρμένης), Βένζελ (69' Βενέτης), Μαϊστόροβιτς (63' Πατινιώτης), Λόβιν (63' Ζιάμπαρης), Γραμμόζης (58' Φλαβίνιο), Αμπντούλ, Οσμάν (82' Γιάντσης), Καλαντζής (58'Λαμπρόπουλος), Γιάντσης (63' Χαμπλ), Μαζνόφ (46'Τσίγκας).