Εβγαλε την... υποχρέωση ο ΠΑΟ

Την 8η νίκη του σε εννέα αγωνιστικές στην Α1 πέτυχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 77-61 του Ικαρου Χαλκίδας στο ΟΑΚΑ. Κακή εμφάνιση στο πρώτο μέρος για τους παίκτες του Πεδουλάκη, που ανέβηκαν στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου και "καθάρισαν" εύκολα το παιχνίδι.► ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ► ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣΜε τη νίκη επί του Ικαρου, ο Παναθηναϊκός
επέστρεψε (μόνος) στην κορυφή της βαθμολογίας (17β.), προσπερνώντας Ολυμπιακό και Πανιώνιο (16β.)Πλήγμα για τον Ικαρο με τον Παπανικολόπουλο, ο οποίος τραυματίστηκε στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού επιτελείου να κάνουν λόγο για ρήξη αχίλλειου τένοντα, κάτι που αν επιβεβαιωθεί, σημαίνει ότι θα αφήσει τον 34χρονο άσο για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός δράσης.Για τον Παναθηναϊκό που έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Παππά, Μασιούλις, αλλά και τον Κάρι, ο οποίος αν και ήταν στη 12άδα δεν χρησιμοποιήθηκε λόγω ενοχλήσεων στον τετρακέφαλο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αντώνης Φώτσης με 17 πόντους (4/4 τρίποντα, 2/5 δίποντα, 1/2 βολή). Τον διεθνή άσο ακολούθησαν ο Μαυροκεφαλίδης με 11 και οι Διαμαντίδης, Γιάνκοβιτς, οι οποίοι είχαν από 10 πόντους, με τον αρχηγό του Τριφυλλιού να προσθέτει και οκτώ ασίστ.Ο Αργύρης Πεδουλάκης, που δοκίμασε αρκετά σχήματα κυρίως για να δει πώς ανταποκρίνονται οι παίκτες του στις απουσίες των Παππά και Μασιούλις, μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Είναι ενδεικτικό ότι για ένα δεκάλεπτο αγωνίστηκε ο πιτσιρικάς Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος πέτυχε τρεις πόντους με 1/1 δίποντο και 1/2 βολή. Για τον Ικαρο, που παρατάχθηκε με απουσίες, χάνοντας μάλιστα και τον Παπανικολόπουλο στη διάρκεια του ματς, ο Μανωλόπουλος με 17 πόντους (3/6 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ. 16 είχε ο Γκόβενς, 14 ο Ρίτσαρντς και 11 με εννέα ασίστ ο Γιάννης Γκαγκαλούδης.Το άδειο και "κρύο" ΟΑΚΑ πάγωσε ακόμα περισσότερο με την εμφάνιση των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο. Τα πολλά λάθη και τα άστοχα σουτ συνόδευσαν τις δύο ομάδες σε όλο το πρώτο 20λεπτο. Είναι ενδεικτικά τα επιμέρους σκορ των δεκαλέπτων: 14-11 στο πρώτο και 16-13 στο δεύτερο, με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει.Αυτό έγινε στην 3η περίοδο, όπου οι πράσινοι αποφάσισαν να "ακουμπήσουν" την μπάλα στη ρακέτα και να καταφύγουν στη λύση του τριπόντου μόνο όταν οι προϋποθέσεις ήταν καλές. Σε τρεις τέτοιες περιπτώσεις ο Φώτσης "όπλισε", ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς. Με επιμέρους σκορ 29-15, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +20 και ουσιαστικά μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.Ο Ικαρος, ωστόσο, δεν "τσαλάκωσε" την κακή εικόνα που είχε σε μεγάλο διάστημα του αγώνα. Με τους Μανωλόπουλο και Γκόβενς να δίνουν λύσεις στην επίθεση και ενδεχομένως εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός είχε στο παρκέ ένα σχήμα που δύσκολα θα χρησιμοποιήσει ξανά ο Πεδουλάλης (Αποστολίδης, Χαραλαμπόπουλος...), πήρε την 4η περίοδο με επιμέρους σκορ 22-18, φεύγοντας από το ΟΑΚΑ με ένα κολακευτικό -16 (77-61), αλλά βεβαίως και με την αγωνία για το μέγεθος του τραυματισμού που υπέστη ο Παπανικολόπουλος.ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑΑΤΟΜΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ