Εβγαλε από τη μέση τον ΠΑΟΚ, τελικός με ΠΑΟ

Ζωντανή στη διεκδίκηση της πρωτιάς έμεινε η ΑΕΚ, που επικράτησε 2-0 στο ΟΑΚΑ του ΠΑΟΚ, που ολοκλήρωσε το ματς με εννιά παίκτες λόγω αποβολών του Γκαρσία (65') και του Φωτάκη (78'). Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου ήταν αποτελεσματική, είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κωνσταντόπουλο, που έκανε σωτήριες επεμβάσεις και εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος του ΠΑΟΚ.
Αρχικά του Χαλκιά για να ανοίξει το σκορ ο Λυμπερόπουλος στο 33' και στη συνέχεια του Γκαρσία όταν και απέκτησε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λεονάρντο στο 85' και ενώ η άμυνα του ΠΑΟΚ είχε αδειάσει μετά και τη δεύτερη αποβολή. Τελικός πλέον για την Ενωση το ματς με τον Παναθηναϊκό, όπου θέλει μόνο νίκη, εκτός μάχης οι θεσσαλονικείς, που θα έχουν πλέον ως στόχο τη 2η θέση και το ευνοϊκό εισιτήριο για το Europa.Μία ασταθή απόκρουση του Κώστα Χαλκιά ήταν αρκετή για να καταφέρει να πάρει το προβάδισμα η ΑΕΚ, που δεν είχε να παρουσιάσει καθαρή ευκαιρία. Η Ενωση, που είχε αρκετά δραστήριο τον Βάργκας, είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α' μέρος, αλλά η καλή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ δεν της επέτρεπε να απειλήσει, κάτι που έγινε μόνο σε μία περίπτωση από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο στο 16'.Το λάθος του Χαλκιά όμως στο 33' μετά από αδύναμο πλασέ του Λαγού έδωσε τη δυνατότητα στον Λυμπερόπουλο να σκοράρει και να ανοίξει το σκορ στο τελευταίο του ίσως ματς με την Ενωση. Η ομάδα του Μπόλονι από την πλευρά της επέλεξε πάλι την μέθοδο των αντεπιθέσεων, χωρίς πάντως να μετατρέψει σε γκολ κάποια από αυτές. Νιμανί (13') και Ιβιτς (40') είχαν από ένα καλό σουτ άουτ, ενώ ο υψηλόσωμος γάλλος νικήθηκε από τον Κωνσταντόπουλο στη μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου, όταν βρέθηκε τετ α τετ στο 38'.Στην επανάληψη και για μεγάλο χρονικό διάστημα οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργούσαν προβλήματα στον αντίπαλο, κάνοντας πολλά λάθη, ενώ και τα νεύρα άρχισαν να κυριαρχούν. Γκαρσία και Βάργκας είχαν κόντρα από το πρώτο μέρος, στην επανάληψη τη συνέχισαν και τελικά την πλήρωσε ο ουρουγουανός, που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 65'. Στο ίδιο διάστημα ο ΠΑΟΚ, που έχασε με τραυματισμό τον Χαλκιά, είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ιβιτς, αλλά ο Κωνσταντόπουλος πραγματοποίησε στο 62' σπουδαία επέμβαση.Με παίκτη λιγότερο πλέον το έργο του ΠΑΟΚ έγινε πολύ πιο δύσκολο και η ΑΕΚ, που είχε κλειστεί στην περιοχή της, δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα. Η Ενωση μάλιστα απέκτησε ακόμα μεγαλύτερο αριθμητικό πλεονέκτημα αφού ο Λαγός στο 78' "έκλεψε" τη δεύτερη κίτρινη του Φωτάκη, που στην ίδια φάση νωρίτερα είχε τραβήξει στην περιοχή τον Λυμπερόπουλο με την Ενωση να ζητάει πέναλτι. Το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει μετά την δεύτερη αποβολή και ο Λεονάρντο στο 85’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας με άψογο πλασέ το τελικό αποτέλεσμα.