Εσπασε το ρόδι ο Ηλυσιακός!

Ο Ηλυσιακός μπορεί να άργησε αλλά τελικά τα κατάφερε να πάρει, έστω και στην 9η αγωνιστική της Α1, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλήμα, που μάλιστα επετεύχθη μέσα στην έδρα του Πανελληνίου με σκορ 80-72. Η ομάδα των Ιλισίων παραμένει ακόμα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ωστόσο πλέον έχει συγκάτοικο τον σημερινό του αντίπαλο, που και αυτός έχει πάρει μόλις ένα ροζ φύλλο αγώνα. Η νίκη για τον Ηλυσιακός... ψηνόταν για τρία δεκάλεπτα, αλλά ολοκληρώθηκε στο 4ο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν εξαιρετική
μέρα τον Αλέξη Κυρίτση με 27 πόντους και τον Τζίμι Μπάξτερ με 18. Μία περίοδο για τον καθένα!
Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι ο Ηλυσιακός, με την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να μπαίνει αποφασισμένη στο παρκέ, ώστε να φτάσει επιτέλους στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Το προβάδισμα βρέθηκε εξ αρχής στα χέρια των φιλοξενούμενων που έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, όπως φανερώνεται και από το +11 του 1ου δεκαλέπτου (27-16).Μπορεί ο Ηλυσιακός να μην είχε νίκ