Εσπασε το ρόδι η Τότεναμ

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Premier League πανηγύρισε την Κυριακή (16/9) η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League, Τότεναμ, η οποία επικράτησε άνετα της Ρέντινγκ με 3-1 στο Μαντέσκι Στάντιουμ, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής. Η ομάδα του Βίλας-Μπόας έφτασε τους πέντε βαθμούς.Τα Σπιρούνια ξεκίνησαν
πολύ καλά την αναμέτρηση και στο 18' άνοιξαν το σκορ, με γκολ του Ντεφόε. Παρά την υπεροχή της, η ομάδα του Βίλας-Μπόας δεν μπόρεσε να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος, με το 1-0 να παραμένει μέχρι την συμπλήρωση των πρώτων 45'.Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, αλλά να μην μπορούν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ. Ωστόσο, στο 71' ο Μπέιλ διπλασίασε το προβάδισμα των λονδρέζων, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα λεπτά που απέμεναν.Τρία λεπτά μετά, ο Ντεφόε, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για την Τότεναμ, ενώ το μόνο που κατάφερε η Ρέντινγκ ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 90', με τον Ρόμπσον-Κανού να διαμορφώνει το τελικό 1-3.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:Σάββατο (15/9)Νόριτς Σίτι - Γουέστ Χαμ 0-0Στόουκ Σίτι - Μάντσεστερ Σ. 1-1 (15' Κράουτς - 35' Γκαρσία)ΚΠΡ - Τσέλσι 0-0Μάντσεστερ Γ. - Γουίγκαν 4-0 (51' Σκόουλς, 63' Ερνάντεζ, 66' Μπούτνερ, 82' Πάουελ)Φούλαμ - Γουέστ Μπρομ 3-0 (32', 45'+1' πέν. Μπερμπάτοφ, 89' Σίντγουελ)Αστον Βίλα - Σουόνσι Σίτι 2-0 (16' Λόουτον, 88' Μπεντέκε)Αρσεναλ - Σαουθάμπτον 6-1 (11' αυτ. Χούιβελντ, 31' Ποντόλσκι, 35', 71' Ζερβίνιο, 38' αυτ. Κλάιν, 88' Γουόλκοτ - 45' Φοξ)Σάντερλαντ - Λίβερπουλ 1-1 (29' Φλέτσερ - 71' Σουάρεζ)Κυριακή (16/9)Ρέντινγκ - Τότεναμ 1-3 (90' Ρόμπσον-Κανού - 18', 74' Ντεφόε, 71' Μπέιλ)Δευτέρα (17/9)22:00 Εβερτον - Νιούκαστλ