Εσωσε τον βαθμό στο 90' η Παρί

Οι πρωτευουσιάνοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τη Λοριάν στο Παρίσι, απογοητεύοντας τους οπαδούς τους, οι οποίοι μετά και τις φετονές προσθήκες έχουν υψηλές προσδοκίες.Το Παρκ Ντε Πρενς "πάγωσε" μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Μάξουελ με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Αλαντιέρε έκανε το 2-0 για τη Λοριάν, μετατρέποντας σε Γολγοθά την αποστολή της Παρί.Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο ματς, με τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς να μειώνει σε 1-2 στο 64'. Ο Σουηδός έσωσε τον βαθμό στο 90ό λεπτό με εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι.Φουλ του διπλού!Στα υπόλοιπα
ματς, η Λιόν πέτυχε σπουδαίο διπλό στην Τοσκάνη, επικρατώντας 1-0 της Ρεν, που από το 28' έπαιζε με 10 παίκτες. Μεγάλο διπλό και για την Μπαστιά (2-3 τη Σοσό), που έδειξε με το καλημέρα ότι επέστρεψε για να μείνει στη Ligue 1.Εκτός έδρας νίκη και για τη Λιλ, που με γκολ στο 90' νίκησε 2-1 τη Σεντ Εντιέν, όπως και για την Μπορντό (2-3 την Εβιάν). Σε χέρια φιλοξενούμενων κατέληψε η νίκη και στο Νις - Αζαξιό (0-1), ενώ η μόνη γηπεδούχος ομάδα που νίκησε ήταν η Νανσί, 1-0 την Μπρεστ.Αναλυτικά τα αποτελέσματαΝανσί - Μπρεστ 1-0Σεντ Ετιέν - Λιλ 1-2Εβιάν - Μπορντό 2-3Νις - Αζαξιό 0-1Παρί - Λοριάν 2-2Ρεν - Λιόν 0-1Τρουά - Βαλενσιέν 0-1