Έσωσε τη παρτίδα στο 92' ο Πανσερραϊκός

Σε ένα απ'τα σημαντικότερα παιχνίδια της αγωνιστικής, ο Πανσερραϊκός, παρά τα... παιδικά λάθη της άμυνάς του που τον είχαν πίσω στο σκορ μέχρι το 92', κατάφερε να σώσει τη παρτίδα και να πάρει το βαθμό που τον κρατάει κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας της Football League.Το... κεφάλι τους στον τοίχο θα χτυπάνε στον Ολυμπιακό Βόλου, καθώς κρατούσαν μέχρι το τέλος μια σημαντικότατη νίκη που θα τον
ξεκόλλαγε από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά η ολική οπισθοχώρηση της ομάδας απ'το 1-2 και μετά επέτρεψε στους γηπεδούχους, έστω και στο τέλος, να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας.Με το... καλημέρα ο Ολυμπιακός Βόλου έδειξε τις προθέσεις του και είχε δοκάρι μόλις στο 2' μετά από πολύ ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Πινδώνη. Οι βολιώτες συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα κυκλοφωρόντας τη μπάλα και ψάχνοντας τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του Πανσερραϊκού, χωρίς αποτέλεσμα. Από το 20' και έπειτα ο Ολυμπιακός Βόλου οπισθοχώρησε και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πιέσουν, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα των Σερρών να ανοίξει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόντου στο 32', το τρίτο του στο φετινό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, απάντησαν γρήγορα με τον Στουρνάρα στο 39', ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία μεταξύ Λουσινί και Μπριλάκη και με σουτ μέσα απ'την περιοχή έκανε το 1-1.Στα πρώτα 20' λεπτά της επανάληψης ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και έφτασε στο γκολ στο 57' καθώς νέα αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων την εκμεταλλεύτηκε ο Ογιαρμπίντε και έγραψε το 1-2. Οι παίκτες του Πανσερραϊκού έδειχναν... υπνωτισμένοι και οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλο τέρμα αλλά ο Λουσινί έσωσε σε δύο περιπτώσεις την ομάδα του απ'το τρίτο γκολ. Από το 60' οι σερραίοι άρχισαν να... ξυπνάνε, ο Ολυμπιακός Βόλου έδωσε χώρο ψάχνοντας κάποια αντεπίθεση για να τελειώσει το ματς και οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 66' με τον Ανάκογλου. Οι προσπάθειες του Πανσερραϊκού στη συνέχεια δεν έφερναν αποτέλεσμα, αλλά ήρθε ώς από μηχανής θεός ο Γκουγκουλιάς και με σουτ μέσα απ'την περιοχή έκανε το 2-2 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.Οι συνθέσεις:Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Λουσινί, Κιάσσος, Τσαούσης, Μπριλάκης, Σιάκκας, Παρασκευαϊδης (63' Γκουγκουλιάς), Ανάκογλου, Ράνιτς, Κόντος, Τοντόροφ (56' Μπονέρης), Μπανγκουρά.Ολυμπιακός Βόλου (Σούλης Παπαδόπουλος): Γκίτκος, Πινδώνης, Τσιάτσιος, Πετρόφ, Κατσιαρός (65' Καρράς), Γόγολος, Μπακαγιόκο, Γαλάνης (59' Ανιέτε), Στουρνάρας, Παλαιολόγος, Ογιαρμπίντε.