Επιβλητική νίκη για την αντίπαλό μας, Κροατία, 4-2 την Τσεχία

21:06 9/2/2011 - Πηγή: Sport.gr
Επιβλητική νίκη με 4-2 επί της Τσεχίας πανηγύρισε η αντίπαλος της Εθνικής μας στα προκριματικά του Euro 2012, Κροατία. Ο Εντουάρντο έδειξε τον δρόμο ανοίγοντας το σκορ στο 10ο λεπτό και 3 λεπτά αργότερα ο Κάλινιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.Παρόλα αυτά, οι τσέχοι ανέβασαν ρυθμούς και με δύο γκολ των Σίβοκ (20`) και Ροζίτσκι (45`) κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.Στην επανάληψη, η Κροατία βρήκε ξανά τα πατήματά της και με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κάλινιτς στο 61` πήρε εκ νέου προβάδισμα. Τον θρίαμβο για την ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς ολοκλήρωσε ο Ιλίσεβιτς στο 75ο λεπτό.Νίκη και για την Ουγγαρία
Φιλική νίκη πήρε και η Ουγγαρία που επικράτησε με 2-0 του Αζερμπαϊτζάν. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Ρούντολφ (37`) και Χάιναλ (82`).