Επιτέλους νίκη για τον ΑΓΟΡ, 86-67 τον Κολοσσό

Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες, ο ΑΓΟΡ επικράτησε εύκολα με 86-67 του Κολοσσού στο κλειστό Μ. Μερκούρη, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1. 6-9 το ρεκόρ και για τις δύο ομάδες.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Καλαφατάκη ο Χαρτ, που σταμάτησε στους 30 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Γκάμπριελ (13 π.).Οσμπι (16 π.) και Στεφανίδης (14 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Πρίφτη.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Με ηγέτες τους Χαρτ και Γκάμπριελ, οι κρητικοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +16 (26-10).Η ομάδα του Καλαφατάκη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με όπλο τα τρίποντα, αύξησε την διαφορά της στο +22 (35-13).Παρά τις προσπάθειες των Οσμπι, Παπαντωνίου και Στεφανίδη για τους ροδίτες, το Ρέθυμνο διατήρησε σε υψηλά επίπεδα την διαφορά του και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +21 (52-31).Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον Κολοσσό να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά και να μπει εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς, αλλά τον ΑΓΟΡ να βρίσκει τις λύσεις με τους Χαρτ και Αγγελόπουλο.Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με +18 (69-51), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα.Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο ΑΓΟΡ κράτησε χωρίς προβλήματα την διαφορά του, επικρατώντας με το τελικό 86-67 του Κολοσσού.Τα δεκάλεπτα: 26-10, 26-21, 17-20, 17-16.ΑΓΟΡ (Καλαφατάκης): Χαρτ 30 (4/9δίπ., 6/9τρίπ., 4/5β., 3λ.), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 6 (0/1τρίπ., 5ρ., 3κλ., 2λ.), Αγγελόπουλος 3 (1/2τρίπ., 5ρ., 3ασ.), Ράιτ 5 (1/5τρίπ., 5ασ.), Καλαμπόκης 3 (0/1τρίπ.), Κανονίδης 2 (0/1τρίπ., 3ρ.), Σίνης 2, Λάτοβιτς 6 (5ρ.), Εζιούκου 6 (5ρ.), Αρμπετ 8 (2/3τρίπ.), Γκάμπριελ 13 (1/4δίπ., 2/5τρίπ., 5/8β., 11ρ., 2ασ., 4κοψ., 2λ.).Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 7 (1/4τρίπ., 2ασ., 3λ.), Τσαρ 2, Γεωργαλλής 4 (0/2τρίπ., 2ασ.), Κόμματος 7 (2/5τρίπ., 5ρ., 2κλ., 2λ.), Σμιθ 3, Στεφανίδης 14 (3/5τρίπ., 3ρ., 3ασ., 2κλ., 2λ.), Σίμπσον 5, Τσάμης 6 (0/3τρίπ., 4ρ., 4ασ., 3λ.), Όσμπι 16 (5/8δίπ., 6/12β., 6ρ.), Νάντζφεϊ 3 (0/2τρίπ.).