Επιστροφή στα σαλόνια του αγγλικού πρωταθλήματος για την Μπλάκπουλ, 3-2 την Κάρντιφ σε αγώνα μπαράζ

Υστερα από 39 χρόνια, η Μπλάκπουλ θα ξαναβρεθεί στα σαλόνια της Premier League, μετά τη νίκη της με 3-2 επί της Κάρντιφ στο Γουέμπλεϊ σε αγώνα μπαράζ.

Η ομάδα του Χολογέι, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και να πάρει το εισιτήριο για την Premier League. Το καθοριστικό τέρμα για την Μπλάκπουλ πέτυχε ο Ορμερόντ στο 45ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 3-2. Το σκορ για την Κάρντιφ άνοιξε ο Τσόπρα στο 9’, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Ανταμ ισοφάρισε. Ο Λέντλεϊ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τους ουαλούς στο 37’, αλλά με γκολ των Τέιλορ-Φλέτσερ στο 40ο λεπτό και Ορμερόντ στο 45ο, η ομάδα της Μπλάκπουλ πήρε το νίκη και την πρόκριση.

Την άνοδο στην Premier League έχουν εξασφαλίσει ακόμα η Νιούκαστλ και η Γουέστ Μπρομ, παίρνοντας τη θέση των Πόρτσμουθ, Χαλ Σίτι και Μπέρνλι, που υποβιβάστηκαν.