Επίδειξη δύναμης η Μακάμπι

Η Μακάμπι έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Μπεσίκτας με 101-58 στο Τελ-Αβίβ και με νίκη επί της Μπαρτσελόνα την τελευταία αγωνιστικη τερματίζει δεύτερη.Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον ρυθμό τους απέναντι στην Μπεσίκτας, η οποία μετά την παρθενική της νίκη επί της Σιένα φαίνεται πώς... χαλάρωσε. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 29-11, ενώ στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους. Ο Μέντλεϊ, ο Χικμαν και ο Σμιθ ευστόχησαν σε διαδοχικά σουτ με το ημίχρονο να κλείνει στο 61-27 για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ.Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια ένταση, ανεβάζοντας την διαφορά στους 56 πόντους (91-35) για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα, κατεβάζοντας πλήρως τους ρυθμούς τους με 101-58.Τα δεκάλεπτα: 29-11, 32-16, 30-8, 10-23.