Επιασε κορυφή η Πορτογαλία, διπλό για την Ιρλανδία στα Σκόπια

01:05 5/6/2011 - Πηγή: Sport.gr
Στην κορυφή του 8ου ομίλου σκαρφάλωσε η Πορτογαλία, που πλέον την μοιράζεται με τη Νορβηγία, την οποία νίκησε με 1-0, και τη Δανία. Πρωτιά και για την Ιρλανδία, στον 2ο όμιλο όμως, μετά το εκτός έδρας 2-0 επί των Σκοπίων. 2oς όμιλος
Σκόπια - Ιρλανδία: 0-2 (6`, 37` Κιν)
Μάχη για τρεις παραμένει η 1η θέση του 2ου ομίλου, καθώς η Ιρλανδία πέρασε νικηφόρα με 2-0 από τα Σκόπια
και έπιασε στην κορυφή τις Ρωσία και Σλοβακία με 13 βαθμούς, με την αγωνία να παρατείνεται.Πρωταγωνιστής του αγώνα ο αρχηγός της Ιρλανδίας, Ρόμπι Κιν, που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του στο 8ο λεπτό και στο 37ο. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι, με τον Τρικόφσκι να μην μπορεί να αστοχεί από τα 11 βήματα στο 41`.8ος όμιλος
Πορτογαλία - Νορβηγία: 1-0 (53` Ποστίγκα)
Φωτιά στην κορυφή του 8ου ομίλου έβαλε η Πορτογαλία, που επικράτησε με 1-0 της Νορβηγίας, και πλέον συγκατοικούν στην 1η θέση, μαζί και με τη Δανία, που νωρίτερα νίκησε με 2-0 την Ισλανδία, με τις τρεις ομάδες να έχουν από 10 βαθμούς και να ελπίζουν όλες για την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση.Οι πορτογάλοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και είχαν την κατοχή, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ποστίγκα στο 53ο λεπτό.Λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, ένας νεαρός εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο με τη σημαία της Πορτογαλίας, αλλά απομακρύνθηκε αμέσως από τους ανθρώπους ασφαλείας του γηπέδου.