Επέστρεψε στις νίκες η Ατλέτικο Μαδρίτης, 3-1 την Τενερίφη

Η νίκη επί της Λίβερπουλ με 1-0 στον πρώτο ημιτελικό του Europa League φαίνεται πως λειτούργησε ευεργετικά στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι ροχιμπλάνκος, ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας με 3-1 της Τενερίφης στο Βιθέντε Καλντερόν, με την ομάδα του Ολτρα να κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Τενερίφη 3-1 (10’, 31’ Σάλβιο, 78’ Αγκουέρο – 61’ Ρομάν)

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα,

καθώς στο 3ο μόλις λεπτό ο Αγιόθε σημάδεψε το δοκάρι, η Ατλέτικο ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 10ο λεπτό ο Αγκουέρο σούταρε με δύναμη, ο Αραγονέσες μπλόκαρε αρχικά, αλλά στην επαναφορά ο Σάλβιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ίδιος παίκτης έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους στο 31’, όταν εκμεταλλεύθηκε την πάσα του Βαλέρα και νίκησε για δεύτερη φορά τον γκολκίπερ της Τενερίφης, που δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο στη συνέχεια του πρώτου μέρους.