Επεισοδιακή φιλική νίκη για τη Νιγηρία, 3-1 τη Βόρειο Κορέα

14:01 6/6/2010 - Πηγή: Sport.gr

Στη σκιά των όσων συνέβησαν πριν την έναρξη του αγώνα, όταν οπαδοί ποδοπατήθηκαν στην προσπάθειά τους να μπουν στο γήπεδο, η αντίπαλος της Εθνικής μας, Νιγηρία, επικράτησε με 3-1 της Βορείου Κορέας σε φιλική αναμέτρηση στο Γιοχάνεσμπουργκ.

Ο Γιακούμπου Αγιεγκμπένι άνοιξε το σκορ για τους νιγηριανούς στο 15ο λεπτό, με τον Βίκτορ Ομπινά να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του από το σημείο του πέναλτι στο 62`.

Ο Γιόνγκ Τάε-Σε μείωσε το σκορ στο 64`, αλλά στο 79` η ομάδα του έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γιόνγκ Χιόκ Τσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Ομπαφέμι Μάρτινς διαμόρφωσε στο 88ο λεπτό το τελικό 3-1.

Η σύνθεση της Νιγηρίας: Ενιεάμα, Σιτού (58` Αφολάμπι), Γιόμπο, Οντιά, Ταϊβό (46` Ετσιεχίλε), Ετούχου (46` Γιουσούφ), Καϊτά (46` Ούτσε), Αρούνα, Γιακούμπου (67` Κανού), Οντεμβινγκί (84` Μάρτινς), Ομπινά