Εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες για ΠΑΟ!

Με φόρα από τη Σλοβενία επέστρεψε ο Παναθηναϊκός στις νίκες στην Α1, επικρατώντας εύκολα 92-50 του ΑΓΟΡ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Οι κρητικοί προέβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους πράσινους να κυριαρχούν στο υπόλοιπο ματς, δίνοντας στον Αργύρη Πεδουλάκη την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα και να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής ανάμεσα
στους παίκτες του, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι σκόραραν και οι δώδεκα.Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του σκορ, το ματς είχε... τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο. Τελευταία φορά που το Ρέθυμνο βρέθηκε κοντά ήταν στο 8ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν 16-14. Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-2 σε δύο λεπτά για το 26-16 του 10', ενώ στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (42-22 στο 16'), με αποτέλεσμα να μην υπάρξει... γυρισμός από εκεί και μετά για τους φιλοξενούμενους.Στο 27' οι πράσινοι... πάτησαν το +30 (64-34), με τη διαφορά να παραμένει γύρω από τους 30 πόντους μέχρι τα τελευταία λεπτά όταν σκαρφάλωσε πάνω από τους 40 (92-50 το τελικό σκορ).Αφού, λοιπόν, ο νικητής είχε... φανεί από νωρίς, το ενδιαφέρον στράφηκε πολύ γρήγορα στη διαχείρηση του παιχνιδιού από τον Πεδουλάκη και τις δοκιμές που έκανε. Χρόνο συμμετοχής πήραν όλοι οι πράσινοι και σε ένα ακόμη ματς φάνηκε ότι υπάρχουν παίκτες στο ρόστερ του Παναθηναϊκού, που... δυσκολεύονται.Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν ο Κίτσεν, που για μία ακόμη φορά δεν άρπαξε από τα μαλλιά την ευκαιρία να αποδείξει την παρουσία του. Ο Αρμστρονγκ αγωνίστηκε λίγο (κυρίως στα τελευταία λεπτά), προλαβαίνοντας πάντως να σκοράρει 6 πόντους, ενώ ο Πάνκο αγωνίστηκε περισσότερο από 20 λεπτά, τελειώνοντας το παιχνίδι με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ.Χαρακτηριστικό των δοκιμών του Πεδουλάκη ήταν το ότι αγωνίστηκε κάποια στιγμή με τον Πάνκο στο "3" και τους Τσαρτσαρή και Λάσμε σε θέσεις "4" και "5", με τον τελευταίο να έχει μία ακόμη μεστή παρουσία με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 12 λεπτά. Επιθετικά, πρωτοβουλίες πήραν για τους γηπεδούχους -πέρα από τον... συνήθη ύποπτο Διαμαντίδη (11 πόντοι)- οι Μασιούλις, Μπράμος και Ούκιτς (κι αυτοί με 11 πόντους), με τον λιθουανό να κρατάει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι την επαφή του με το καλάθι.Από την πλευρά των κρητικών, ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Κάρτερ, με τους Τσόχλα και Πετγουέι να φαίνονται επίσης στην επίθεση και την ομάδα του Στέργου Κουφού να δείχνει ανήμπορη να ακολουθήσει το ρυθμό του Παναθηναϊκού.Τα δεκάλεπτα: 26-16, 53-28, 68-39, 92-50