Εμεινε ζωντανή η Βουλιαγμένη!

20:45 1/6/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η Βουλιαγμένη αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γούνα, πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων γκολ με τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου (0-4)!Οι ερυθρόλευκοι, με τραγικά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω, με τον Τσαλκάνη να έχει κατεβάσει ρολά αλλά και αφού είχαν... σπάσει τα δοκάρια, άρχισαν σιγά-σιγά να επανέρχονται στο παιχνίδι από το δεύτερο οκτάλεπτο (2-5) και ισοφάρισαν τελικά με τον Σχίζα (5-5) στην αρχή του τέταρτου.Ο Σχίζας
ήταν αυτός που επανέφερε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι από την άμυνα, με τη Βουλιαγμένη να έχει μεγάλα προβλήματα στην επίθεση, ενώ όσο περνούσε οι παίκτες του Λοράντου επιβαρύνονταν και με φάουλ.Ο Κουλιεράκης από τη θέση του φουνταριστού επανέφερε τη Βουλιαγμένη μπροστά στο σκορ (5-6), όμως ο Σχίζας ισοφάρισε εκ νέου σε 6-6, 5'20'' πριν από το τέλος. Οι Χρ. Αφρουδάκης και Φουντούλης ευστόχησαν στη συνέχεια σε εκτελέσεις πέναλτι για το 7-7, που ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας του τελικού.Το πρώτο τρίλεπτο της παράτασης κύλησε χωρίς γκολ, όμως το δεύτερο ήταν δραματικό. Ο Καρούντζος έκανε το 7-8, όμως στην αμέσως επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού, ο Φουντούλης ισοφάρισε ξανά σε 8-8, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται τελικά στα πέναλτι, εκεί που οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 12-10.Οκτάλεπτα: 0-4, 2-1, 2-0, 3-2, 1-1 (παράταση)Η διαδικασία των πέναλτι:0-1 ο Χρ. Αφρουδάκης1-1 ο ΜάζηςΑποκρούει ο Φλώρος το πέναλτι του ΚουρλιάφτηΔοκάρι το πέναλτι του Σχίζα1-2 ο Μυλωνάκης2-2 ο Φουντούλης2-3 ο ΒουλγαράκηςΟ Τσαλκάνης αποκρούει το πέναλτι του Κόλιανιν2-4 ο Καρούντζος