Εκτός Κυπέλλου Γερμανίας έμειναν Βόλφσμπουργκ και Κολονία, που ηττήθηκαν από Κότμπους και Ντούισμπουργκ αντίστοιχα

Δύο μεγάλες εκπλήξεις σημειώθηκαν στην δεύτερη ημέρα της φάσης των 16 του Κυπέλλου Γερμανίας. Βόλφσμπουργκ και Κολονία ηττήθηκαν από ομάδες της β` κατηγορίας, τις Κότμπους (3-1) και Ντόυισμπουργκ (2-1) αντίστοιχα, και έμειναν εκτός διοργάνωσης, συνεχίζοντας τις απογοητευτικές εμφανίσεις για την φετινή σεζόν. Βαριά ήττα μέσα στην έδρα της γνώρισε η Βόλφσμπουργκ, που ηττήθηκε με 1-3 από την Κότμπους και έμεινε εκτός του DFB Pokal, με την ομάδα
της β` κατηγορίας να συνεχίζει στους 8 της διοργάνωσης.Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα κλείδωσαν από το πρώτο ημίχρονο την νίκη τους, με τον Πέτερσεν να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Ο συγκεκριμένος παίκτης άνοιξε το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό, στο 40` ο Σάο διπλασίασε τα τέρματα της Κότμπους και τρία λεπτά αργότερα ο Πέτερσεν έγραψε το 3-0.Το μόνο που κατάφεραν οι λύκοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Ντζέκο στο 57`, μειώνοντας σε 1-3, αλλά δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τίποτα περισσότερο και αποχαιρέτισαν το Κύπελλο.Εξίσου απογοητευτική ήταν κ