Εγραψαν ιστορία τα κορίτσια του ΠΑΟΚ

Πρώτη νίκη και πρόκριση στον 3ο γύρο του EHF Cup για τη γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, που κέρδισε 28-20 την Ετάρ ΤάρνοβοΙστορική ομάδα για τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, αφού για πρώτη φορά κατάφεραν να νικήσουν σε ευρωπαϊκό αγώνα, μετά από τρία χρόνια παρουσίας στα κύπελλα Ευρώπης.Ο "δικέφαλος" επικράτησε της βουλγαρικής Ετάρ Τάρνοβο με 28-20 στη
Μίκρα, ανατρέποντας το 22-24 του πρώτου αγώνα και θα βρεθεί στον 3ο γύρο του EHF CupΠΑΟΚ προηγήθηκε μόλις με ένα γκολ διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (11-10), αλλά το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική εικόνα, ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ένα επιμέρους σκορ 8-1, διαμόρφωσε το τελικό 28-20.Αντίπαλος της ελληνικής ομάδας στον επόμενο γύρο θα είναι η ρουμανική Κλουζ, η οποία πέρυσι είχε βρεθεί στους ομίλους του Champions League.ΠΑΟΚ: Ανθίτση 1, Παπαδοπούλου 7, Προκοπίδου 9, Μούρνου 3, Στρατάκη 3, Νούλα 4, Παπάζογλου 1, Χατζή, Τζέριτς, Ιωαννίδου, Καρσανίδου, Καβαζοπούλου, Παπαβασιλείου, Παυλίδου, ΣελεμίδουΕΤΑΡ ΤΑΡΝΟΒΟ: Μπούρνεβα 4, Μπογντάνοβα 2, Στεφάνοβα Ζ. 1, Ντιμίτροβα 4, Κότσεβα 8, Κράτσεβα, Αλεξάντροβα, Ντίμοβα, Ντόντσεβα 1, Κράτσεβα, Νικόλοβα, Πάβλοβα, Στεφάνοβα Κ., Στοΐλοβα.