Εγκλημα και τιμωρία

Ο Ελσνερ με το εγκληματικό τάκλιν που έκανε στην πρώτη φάση του αγώνα πάνω στον Παπάζογλου, άφησε τον Αρη με 10 παίκτες για ολόκληρο το 90λεπτο, ο ψυχωμένος ΟΦΗ το εκμεταλλεύτηκε και με γκολ του Κουτσιανικούλη και του Ιμπε (αυτογκόλ) πανηγύρισε την πρώτη του νίκη (2-0) στο φετινό πρωτάθλημα.Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο 1ο λεπτό, με το ανόητο, όσο και εγκληματικό τάκλιν του Ελσνερ πάνω στον Παπάζογλου, που οδήγησε τον Σπάθα να τον στείλει άμεσα στα αποδυτήρια για ντους, αφήνοντας
τον Αρη με δέκα παίκτες.Οι Θεσσαλονικείς δεν θα άντεχαν για 90 λεπτά με παίκτη λιγότερο... Και δεν άντεξαν. Μέχρι το 52' κράτησαν το 0-0 με... νύχια και με δόντια, αλλά στο επόμενο λεπτό το δυνατό σουτ του Κουτσιανικούλη κατέληξε στην αριστερή γωνία του Διούδη για το 1-0.Ο τερματοφύλακας του Αρη είχε σταματήσει στο 4' τον Μακρή, στο 33' τον Παπάζογλου, ενώ άλλες δυο τελικές είχαν ο Περογαμβράκης με τον Ζε Εντουάρντο που έφυγαν άουτ, με τους κίτρινους να έχουν μονάχα μια κεφαλιά του Νταμαρλή στο 30' άουτ.Ο ΟΦΗ έπαιζε φουλ επιθετικά προσπαθώντας να διασπάσει την αμυντική διάταξη του Αρη και αφού τα κατάφερε με το γκολ του Κουτσιανικούλη στο 53' μετά τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα.Στο 59' ο Ζε Εντουάρντο δεν καταφέρνει να πλασάρει από πολύ κοντά. Στην εξέλιξη της φάσης ο ΟΦΗ κέρδισε κόρνερ και ο Ζόρο με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Διούδη!  Ο Ίμπε με καρφωτή κεφαλιά στο 71ο λεπτό μετά από κόρνερ του Λαμπρόπουλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο ΟΦΗ πετυχαίνει δεύτερο γκολ για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και αγκαλιάζει την πρώτη του νίκη.ΟΦΗ (Σα Πίντο): Δασκαλάκης, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Κάλαιτζιτς (35' Κουτσιανικούλης), Μακρής, Ζε, Περογαμβράκης (67' Λαμπρόπουλος), Φραγκουλάκης, Παπάζογλου (79' Μακουκούλα).Άρης (Μιλίνκοβιτς): Διούδης,  Ψυχογιός, Πουλίδο, Έλσνερ, Μαργαρίτης, Τριανταφυλλάκος, Νταμαρλής (80' Παπαδόπουλος), Τάτος, Ίμπεχ, Σταυρόπουλος (15' Κύργιας), Αγκάνθο (75' Μανιάς).