Εύκολο διπλό και 6Χ6 η Μπάρτσα

Το 6Χ6 στην Euroleague έκανε την Πέμπτη (15/11) η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε εύκολα της Μπάμπεργκ στην Γερμανία με 86-66, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής.Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στην δεύτερη περίοδο όμως, η Μπαρτσελόνα ανέβασε τον ρυθμό και στο 13' με καλάθι του Τόμιτς ξέφυγε με επτά (31-24).Οι ισπανοί διατήρησαν το προβάδισμα τους ως το 16' όταν η Μπάμπεργκ απάντησε με ένα σερί 5 πόντων ισοφαρίζοντας σε 38-38. Ωστόσο, η ομάδα του Πασκουάλ
πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 42-47.Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι, με όπλο τους τα μακρινά σουτ, κατάφεραν ξανά να ισοφαρίσουν σε 49-49 στο 23'. Στην συνέχεια, οι μπλαουγκράνα πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ, με την γερμανική ομάδα όμως να μην τους επιτρέπει να ανοίξουν πολύ την διαφορά.Ωστόσο, με ένα σερί 12 πόντων, η Μπάρτσα έφτασε στο +13 (51-64) στο 28' και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με σκορ 53-64. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πασκουάλ πάτησε το γκάζι και αφού έκανε το 60-74 στο 35' δεν κατέβασε ταχύτητα και επικράτησε με 86-66.Τα δεκάλεπτα: 22-23, 20-24, 11-17, 13-22.