Εύκολα ο Ολυμπιακός 79-60 την Μπεσίκτας στην Πόλη

Την 5η συνεχόμενη νίκη στην Ευρωλίγκα, που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει για την 2η προνομιούχο θέση του 6ου ομίλου, πέτυχε ο Ολυμπιακός στην αγαπημένη του... Πόλη, κερδίζοντας 79-60 την Μπεσίκτας. Με σβηστές μηχανές οι πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι είχαν πρωταγωνιστή τον Τζος Πάουελ!Ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα στην επίθεση βρέθηκε γρήγορα
στο -5 (8-3) στο 4'. Ομως με τον Πάουελ να φτάνει τους 8 πόντους (με δύο καρφώματα) και τον Πρίντεζη να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι, οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν 9-11 στο 6'. Το ευχάριστο για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ότι ο Μάρκοτα συμπλήρωσε νωρίς 3 φάουλ, αλλά ο Ολυμπιακός είχε κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με το τέλος της πρώτης περιόδου (15-13), έχοντας μόνο δύο σκόρερ! Τον Πάουελ με 8 και τον Πρίντεζη με 5! Ο τρίτος παίκτης του Ολυμπιακού, που σκόραρε ήταν ο Χάινς, ο οποίος με γκολ - φάουλ, έδωσε προβάδισμα 15-16 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Στο 12' μπήκε ο Πέρκινς (έκανε γρήγορα 2 φάουλ) και στο 14' ο Ολυμπιακός ολοκλήρωνε ένα σερί 0-7, μετατρέποντας το 19-16 σε 19-23. Με τον Πάουελ να καρφώνει για 3η φορά και να γίνεται ο πρώτος παίκτης του αγώνα που φτάνει τους 10 πόντους (!), ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7 (24-31) στο 17'. "Φωτιά" πήρε και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος με 2/2 τρίπ., έκανε το 26-38. Το ημίχρονο τελείωσε 30-38, με τον Σπανούλη να φτάνει τις 7 ασίστ.Εχοντας πετύχει σε 3 λεπτά μόλις ένα πόντο, ο Ολυμπιακός έδωσε το δικαίωμα στην Μπεσίκτας να πλησιάσει σε 35-39. Στη συνέχεια με καθαρό μυαλό στην επίθεση και καλή άμυνα, εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 στο 28', με τον Πάουελ να φτάνει τους 14 πόντους στο πιο παραγωγικό του παιχνίδι με τα ερυθρόλευκα. Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά οι ερυθρόλευκοι έπαθαν μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα η 3η περίοδος να κλείσει 51-60, με τους Κρίστοφερ και Βίντμαρ να κάνουν τη ζημιά.Ο Ολυμπιακός μπήκε στην 4η περίοδο, με στόχο να τελειώσει το παιχνίδι μια ώρα αρχύτερα και τα κατάφερε, αφού ξαναπήγε τη διαφορά στο +16 (54-70) στο 35'. Εφτά γρήγοροι πόντοι του Περπέρογλου και ένα καλάθι του Χάινς, έστειλαν τη διαφορά στο +20 στο τέλος (58-78). Το μόνο που μένει από το συγκεκριμένο παιχνίδι για να προβληματίσει τον Γιώργο Μπαρτζώκα ενόψει του ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα (την ερχόμενη Πέμπτη στο ΣΕΦ), είναι τα 17 επιθετικά ριμπάουντ της Μπεσίκτας!