Εύκολα ο Εθνικός τη Νίκη Αιγινίου

Ο Ιβάν Ράιτς πήρε 21 πόντους, ο Νίκολα Μιγιαήλοβιτς 17 και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας με 3-0 της Νίκης Αιγινίου σε αγώνα που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague ΟΠΑΠ. Με αυτό τον τρόπο, οι Εβρίτες έφτασαν του 24 βαθμούς και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής. Από την άλλη, η Νίκη Αιγινίου παραμένει στους 8 βαθμούς και στη μάχη για την αποφυγή των πλέι άουτ.Εύκολο απόγευμα είχαν οι παίκτες
του Σάκη Μουστακίδη επικρατώντας με 3-0 επί της Νίκης Αιγινίου. Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το πρώτο διαφημιστικό τάιμ άουτ (7-8) , με τον Εθνικό να εξασφαλίζει μια διαφορά τεσσάρων πόντων (18-14) και τελικά να κερδίζει σχετικά εύκολα το σετ με 25-21.Στο 2ο σετ οι παίκτες του Εθνικού μπήκαν πολύ δυνατά έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Άκη Δαρίδη. Από την αρχή του σετ η διαφορά ήταν στο +6 (8-2). Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι οι Εβρίτες έκαναν το 2-0 με 25-14 . Στο 3ο σετ ενώ όλα έδειχναν εύκολα, οι εβρίτες χαλάρωσαν και έδωσαν δικαιώματα στους παίκτες της Νίκης ισοφαρίζοντας στο 16-16. Εκεί όμως οι παίκτες του Εθνικού σοβαρεύτηκαν και με όπλο το μπλοκ επικράτησαν 25-21Ο Σάκης Μουστακίδης έδωσε ευκαιρίες και στους «μικρούς» της ομάδας με τον Γρηγόρη Κοντοστάθη να κάνει πολύ καλό παιχνίδι από τα μισά του 2ου σετ, ενώ και ο Κώστας Δαλακούρας έκανε αισθητή την παρουσία του κατά την είσοδό του στο 3ο σετ. Διαιτητές:Ιωαννίδης, ΣτεργιόπουλοςΔιακύμανση:1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-212ο σετ: 8-2, 16-7, 21-12, 25-143ο σετ: 8-4, 15-16, 21-19, 25-21Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-14, 25-21)*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 21π (16/26 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 17 (14/25 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ), Γραμματικάκης 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 9 (8/14 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ, 71% υπ - 57% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Κασάμπαλης 1 (1 μπλοκ)ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Μπλάνκεναου 6 (6/18 επ), Αναστασιάδης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νταλιέγκε 4 (4/7 επ), Μαυροβουνιώτης 10 (10/16 επ), Μακλαχλίν 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ), Χριστοφορίδης 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 78% υπ - 67%), Γεωργόπουλος Βασίλης 1 (1/2 επ), Παράσογλου, Γεωργόπουλος Αλέξανδρος 1 (1/1 επ).