Εύκολα η Λάτσιο, 3-0 την Ουντινέζε

Την όγδοη νίκη της στην Serie A πανηγύρισε την Τρίτη (27/11) η Λάτσιο, που επικράτησε άνετα με 3-0 της Ουντινέζε στο Ολίμπικο, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής.Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν το πρώτο ημίχρονο οι λατσιάλι, που κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο του Ολίμπικο. Μόλις στο 10', οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Γουίλιαμς στον Ράντου.Ωστόσο, δύο λεπτά μετά, ο Λεντέσμα έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Λάτσιο, αφού δεν μπόρεσε να νικήσει από την βούλα
τον Βρκιτς, ο οποίος κράτησε το 0-0.Αυτό που δεν κατάφερε ο Λεντέσμα, το πέτυχε πέντε λεπτά μετά ο Γκονζάλεζ, ο οποίος σκόραρε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πέτκοβιτς. Οι ρωμαίοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στο 30' διπλασίασαν το προβάδισμα τους, με γκολ του Κλόζε. Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την Λάτσιο να έχει τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 59', ο Ερνάνες ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τους πρωτευουσιάνους, κλειδώνοντας παράλληλα το τρίποντο.Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με την Λάτσιο να παίρνει εύκολα την όγδοη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με το τελικό 3-0 της Ουντινέζε.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:Σάββατο (24/11)Παλέρμο - Κατάνια 3-1 (10' Μίκολι, 49', 60' Ιλιτσιτς - 70' Λόντι)Κυριακή (25/11)Σαμπντόρια - Μπολόνια 1-0 (61' Πόλι)Κιέβο Βερόνα - Σιένα 0-0Αταλάντα - Τζένοα 0-1 (39' Μπερτολάτσι)Τορίνο - Φιορεντίνα 2-2 (40' Τσέρτσι, 76' Μπίρσα - 74' πέν. Ροντρίγκεζ, 84' Ελ Χαμνταουί)Πεσκάρα - Ρόμα 0-1 (5' Ντέστρο)Μίλαν - Γιουβέντους 1-0 (31' πέν. Ρομπίνιο)Δευτέρα (26/11)Κάλιαρι - Νάπολι 0-1 (73' Χάμσικ)Πάρμα - Ιντερ 1-0 (75' Σανσόνε)Τρίτη (27/11)Λάτσιο - Ουντινέζε 3-0 (17' Γκονζάλεζ, 31' Κλόζε, 59' Ερνάνες)