Δύσκολα στην πρεμιέρα ο Ναδάλ

Ο Ραφαέλ Ναδάλ πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Roland Garros επικρατώντας με 3-1 σετ του Ντάνιελ Μπραντς.Δύσκολη αποδείχθηκε η πρεμιέρα για τον Ραφαέλ Ναδάλ, ο οποίος χρειάστηκε  2 ώρες και 54 λεπτά για να φτάσει στη νίκη με 3-1 σετ (4-7, 7-6, 6-4, 6-3). Ο γερμανός αντίπαλός του, Ντάνιελ Μπραντς αποδείχθηκε πολύ δυνατός και έφερε τον ισπανό σε δύσκολες στιγμές
καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Ράφα που έχει χάσει μόλις 5 σετ από το 2007 στο Roland Garros είδε τον Μπραντς να παίρνει το προβάδισμα με 7-4 στο πρώτο σετ. Το δεύτερο σετ οδηγήθηκε σε τάι μπρέικ όμως ο αριστερόχειρας ισπανός κατάφερε να το πάρει με 7-6, διώχνοντας τις μνήμες από το εναρκτήριο π[αιχνίδι του 2011 όπου χρειάστηκε 5 σετ για να κερδίσει τον Τζον Ισνερ, Τα υπόλοιπα δύο σετ ο Ναδάλ ήταν πολύ ψύχραιμος και κατάφερε να πάρει τους κρίσιμους πόντους που ττου χάρισαν και τη νίκη."Ηξερα ότι έπαιζε απίστευτα. Έπρεπε να βρω το παιχνίδι μου και να αντισταθώ. Είχε φανταστικά χτυπήματα. Είμαι πολύ χαρούμενος που τα κατάφερα. Ήταν φανταστική νίκη" δήλωσε ο Ναδάλ Επόμενος αντίπαλος του ισπανού θα είναι ο Μάρτιν Κλιζάν μετά τη νίκη του Σλοβάκου επί του Μάικλ Ράσελ με 3-6, 6-3, 6-1.Ret.