Δώρο στον Ρούνεϊ, πρώτη η Αγγλία

Μετά την Πολωνία, εκτός συνέχειας τέθηκε και η δεύτερη συνδιοργανώτρια του Euro. Η Ουκρανία, που ήθελε μόνο νίκη, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της, διαμαρτύρεται για ένα ακυρωθέν γκολ, αλλά ένα λάθος του τερματοφύλακα Πιάτοφ ήταν καταδικαστικό. Η πρώτη εμφάνιση του Γουέιν  Ρούνεϊ συνδυάστηκε με γκολ, το οποίο στάθηκε αρκετό για να
σκορπίσει την απογοήτευση στην κατάμεση Ντόνμπας Αρένα και η Αγγλία προκρίνεται ως πρώτη από τον όμιλο, καθώς η Γαλλία την ίδια ώρα ηττήθηκε από την αποκλεισμένη Σουηδία. Αντίπαλος των "τριών λονταριών" στους "8" θα είναι η Ιταλία την Κυριακή (24/6).Χωρίς κλασικές ευκαιρίες και με την Ουκρανία να δίνει ρυθμό στο παιχνίδι ολοκληρώθηκε το α' μέρος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη, ψάχνοντας από νωρίς το γκολ, που θα τους έδινε προβάδισμα. Με εξαίρεση κάποια μακρινά σουτ (Γκούσεφ, Τίμουστσουκ και Ντέβιτς), δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση, ωστόσο για ένα 25λεπτο είχαν "εξαφανίσει" ουσιαστικά τους άγγλους.Η αντίδραση της ομάδας του Χόντγκσον ήρθε στο 28' όταν στη μοναδική στιγμή, που έγινε απειλητική, ο Ρούνεϊ πέταξε στα σκουπίδια την προσπάθεια του Γιανγκ, που συγκριτικά με τους υπόλοιπους δημιούργησε κάποια ρήγματα. Οι ουκρανοί εξακολούθησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να είναι οι πιο δραστήριοι, ωστόσο οι τελικές τους περιορίστηκαν σε μακρινά και κατά κύριο λόγο ακίνδυνα σουτ.Μία λάθος αντίδραση του Πιάτοφ όμως στο 48' έδωσε άλλαξε τα δεδομένα. Ο Τζέραρντ σέντραρε, ο ουκανός τερματοφύλακας έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Ρούνεϊ άνοιξε το σκορ σε κενή εστία. Με την ψυχολογία τους στο ναδίρ, οι ουκρανοί, που πλέον έψαχναν για δύο τέρματα, χρειάστηκαν περίπου 15 λεπτά για να συνέλθουν, αλλά στη συνέχεια ξαναβγήκαν στην επίθεση.Ο Μιλέφσκι στο 60' άγγιξε την ισοφάριση και στο 63' σημειώθηκε η φάση, που θα συζητηθεί πολύ με τον Τέρι να διώχνει το πλασέ του Ντάβιτς πριν η μπάλα φτάσει στα δίχτυα.Το ριπλέι όμως έδειξε ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή, ωστόσο ο Ντέβιτς φάνηκε να ξεκινάει από θέση οφσάιντ. Οι ουκρανοί, που άφηναν πολλά κενά στην άμυνά τους (ο Κόουλ έφτασε κοντά στο 2-0), επέμεναν και συνέχισαν να πιέζουν, ο Μπλαχίν έριξε στη μάχη και τον Σεφτσένκο, που δεν ήταν απόλυτα έτοιμος, ωστόσο οι άγγλοι άντεξαν στην πίεση. Ως εκ τούτου πήραν τη νίκη, αλλά και την πρωτιά, αφού η Γαλλία ηττήθηκε από την Σουηδία.