Διπλό στο Τελ Αβίβ η Μπάρτσα, 82-77 την Μακάμπι

Την έκτη της νίκη στο Top 16 της Euroleague πέτυχε η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε με 82-77 της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στην δεύτερη περίοδο με ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (22-20).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοση τους, επέβαλλαν τον
ρυθμό τους και με σκορ δεκαλέπτου 21-17, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +2 (41-39).Η ομάδα του Πασκουάλ ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 9-0 ξπέφυγε με 11 (50-39) στο 22'. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια, με τους μπλαουγκράνα να πηγαίνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +14 (67-53).Στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε, αφού με ένα σερί 10-0 μείωσε στους τρεις (77-80), με 15'' για το τέλος, δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα.Ο Τόμιτς ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και διαμόρφωσε το 82-77 για τους ισπανούς, ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Οχαγιόν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ετσι, η Μπαρτσελόνα έφτασε στην έκτη της νίκη στην διοργάνωση και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου του Ολυμπιακού, ενώ η Μακάμπι έμεινε στις δύο νίκες. Τα δεκάλεπτα: 22-20, 17-21, 14-26, 24-15.