Διπλό στο Ρέθυμνο, τρίτος ο Πανιώνιος

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος επικράτησε με 71-61 του ΑΓΟΡ στο κλειστό Μ. Μερκούρη, έκανε το 3-1 στην σειρά και κατέλαβε την τρίτη θέση των πλέι οφ της Α1.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ο Παππάς, που σταμάτησε στους 20 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Μπόγρη (12 π.), Αθηναίου (12 π.) και Κις
(10 π.).Από την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ διακρίθηκε ο Πέτγουεϊ, που πέτυχε 25 πόντους, με τους Κάρτερ και Ντούβνιακ να προσθέτουν από 10 ο καθένας.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με το μικρότερο προβάδισμα (15-14).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κυανέρυθροι ανέβασαν την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση και με τους Μπόγρη, Παππά, Μπατή, Μίλμπουρν και Αθηναίου, ξέφυγαν με επτά (26-19), στο 17'.Ωστόσο, οι κρητικοί, με τους Πέτγουεϊ και Τσόχλα, δεν άφησαν τον Πανιώνιο να ξεφύγει περισσότερο και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -5 (25-30).Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να προσπαθεί να ξεφύγει, αλλά το συγκρότημα του Γιαπλέ να βρίσκει τις απαντήσεις και να κρατάει την επαφή του με το σκορ.Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 20-19, η ομάδα του Ρεθύμνου πήγε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο στο -4 (45-49).Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πολύ δυνατά την τέταρτη περίοδο. Με τους Μπόγρη, Παππά και Κις, ο Ιστορικός έτρεξε σερί 7-0 και ξέφυγε με 11 (56-45) στο 34', βάζοντας γερές βάσεις για την τελική επικράτηση.Οι Ντούβνιακ, Πέτγουεϊ, Κάρτερ και Τσόχλας προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή για τον ΑΓΟΡ, αλλά οι Παππάς και Κις είχαν τις απαντήσεις, με τον Πανιώνιο να επικρατεί με το τελικό 71-61, να κάνει το 3-1 στην σειρά και να κατακτά την τρίτη θέση των πλέι οφ της Α1.Τα δεκάλεπτα: 14-15, 11-15, 20-19, 16-22.