Διπλό στο Αλεξάνδρειο ο Πανιώνιος, 65-63 τον Αρη

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, ο Πανιώνιος επικράτησε με 65-63 του Αρη στο Αλεξάνδρειο για την πέμπτη αγωνιστική της Α1, πετυχαίνοντας παράλληλα την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ο Ντούβνιακ, που σταμάτησε στους 20 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους ΜακΚόλουμ (12 π.), Κάρτερ (12 π.) και Μίλμπουρν (10 π.).Από το συγκρότημα του Αγγέλου διακρίθηκαν οι Αθηναίου (22 π.), Βεζένκοφ (12 π.) και Χαρίσης (9 π.).Με
τους Μίλμπουρν και ΜακΚόλουμ, ο Πανιώνος πήρε προβάδισμα με 7-3 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά ο Αρης, με ηγέτη τον Αθηναίου, πέρασε μπροστά με 9-7 στο 5'. Με τους Γκίκα, Βεζένκοφ και Σαρικόπουλο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +5 (16-11).Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αρη να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και να ξεφεύγει με +9 (22-13), στο 15'. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τους Σκορδίλη και Μίλμπουρν, μείωσαν στους έξι (18-24), αλλά οι κιτρινόμαυροι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +9 (29-20).Ο Αρης ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και με πόντους του Αθηναίου, αύξησαν σε διψήφιο αριθμό την διαφορά τους (37-25) στο 22'.Σε εκείνο το σημείο, οι κυανέρυθροι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με τους Κάρτερ, Ντούβνιακ και Μίλμπουρν έκαναν επιμέρους σκορ 15-5 και μείωσαν στο καλάθι (40-42).Με συνεχόμενους πόντους του Γκίκα, η ομάδα του Αγγέλου ξέφυγε με +5 (47-42), αλλά με καλάθι του ΜακΚόλουμ στο τέλος, το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με -3 (44-47).Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πολύ δυνατά το τέταρτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Κάρτερ, έκανε επιμέρους σκορ 10-5 και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 54-52, στο 33'.Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η συνέχεια του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (58-58, 37'). Με τον Πελεκάνο, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 62-60, αλλά 40'' πριν το τέλος ο Ντούβνιακ, με τρίποντο, έβαλε μπροστά τον Πανιώνιο με 63-62. Ο Ασημακόπουλος με 1/2 βολές ισοφάρισε (63-63), αλλά ο Ντούβνιακ στα 2,7'' για το φινάλε έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ομάδα του (65-63). Στο τελευταίο σουτ του αγώνα, ο Αθηναίου ήταν άστοχος και ο Πανιώνιος απέδρασε από το Αλεξάνδρειο με ένα σπουδαίο διπλό με 65-63.Τα δεκάλεπτα: 16-11, 13-9, 18-24, 16-21.Αρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 3 (0/2 διπ., 1/1 τριπ.), Χαντ 2 (1/1 διπ., 0/3 τριπ.), Πελεκάνος 4 (1/3 διπ., 0/1 τριπ., 2/2 βολ.), Γκίκας 7 (2/5 διπ., 1/3 τριπ.), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 2 (0/1 τριπ., 2/6 βο.), Χαρίσης 9 (4/6 διπ., 0/1 τριπ., 1/2 βολ., 5ρ..), Βεζένκοφ 12 (2/3 διπ., 2/6 τριπ., 2/2 βολ., 6ρ.), Σαρικόπουλος 2 (0/1 διπ., 2/2 βολ.), Μούρτος (0/1 διπ.), Αθηναίου 22 (7/13 διπ.,  1/3 τριπ., 5/7 βολ., 3κλ.).Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 12 (5/10 διπ., 0/1  τριπ., 2/2 βολ.), Ντούβνιακ 20 (6/9 διπ., 2/5 τριπ., 2/2 βολ.), Κάρτερ 12 (1/7 διπ., 3/5 τριπ., 1/2 βολ., 6ρ.) Μίλμπουρν 10 (3/7 διπ., 1/2 τριπ., 1/1 βολ., 7ρ.), Αθανασούλας, Σκορδίλης 5 (1/2 διπ., 3/4 βολ., 6ρ.), Καββαδάς, Λάνγκφορντ (0/1 διπ.), Σίμτσακ 4 (2/4 διπ., 5ρ.), Κυρίτσης (0/4 διπ., 0/ τριπ.), Σαλούστρος 2 (0/1 διπ., 0/2 τριπ., 2/2 βο., 4ρ.).