Διπλό στην Ρωσία ο Πανιώνιος, 69-68 την Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης

Το 2Χ2 στον 8ο όμιλο του Eurocup έκανε ο Πανιώνιος, που μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε με 69-68 της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης στην Ρωσία.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ο Κάρτερ, που σταμάτησε στους 23 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Μίλμπουρν (17 π.) και ΜακΚόλουμ (16 π.).Από το συγκρότημα του Βέτρα διακρίθηκαν οι
Χόμαν (16 π.), Σουρόβτσεφ (12 π.), Γιακοβένκο (11 π.) και Μπερτ (11 π.).Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-6 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο ο Πανιώνιος απάντησε με ένα σερί 10-0 και πήρε το προβάδισμα με 16-10. Με νέο σερί 6-0, οι κυανέρυθροι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +9 (22-13).Η Σπαρτάκ ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 14-5, ισοφάρισε σε 27-27 στο 15'. Σε εκείνο το σημείο, η ελληνική ομάδα αντέδρασε, απάντησε με ένα δικό της 6-0 και ξέφυγε με +6 (33-27).Η ομάδα του Βέτρα αύξησε την πίεση της στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 6-2, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -2 (33-35).Το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου ξεκίνησε με επιμέρουε σκορ 9-5 το τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με +8 (44-38), αλλά η Σπαρτάκ απάντησε στην συνέχεια με ένα δικό της 9-0 και πήρε το προβάδισμα με 47-46.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με σερί 7-0 στο τέλος της περιόδου, πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +6 (54-48).Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά το τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 12-3 πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 60-57 στο 33'. Με επιμέρους σκορ 8-3, οι ρώσοι πήραν το προβάδισμα με 63-62, αλλά με τρίποντο του Ντούβνιακ στα 50'', ο Πανιώνιος πήρε κεφάλι με 65-63. Οι κυανέρυθροι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και έφτασαν στην δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στην διοργάνωση, με το τελικό 69-68. Τα δεκάλεπτα: 13-22, 20-13, 21-13, 14-21.Σπαρτάκ: ΜακΓκραθ 9 (1), Κόστσεβ, Μπερτ 11 (2), Κορόλεβ 6 (2), Γιακοβένκο 11, Νεστέροφ 3, Σουρόβτσεφ 12 (2), Βόισιουκ, Χόμαν 16, Τκατσένκο.Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 16 (2), Σταμάτης, Ντούβνιακ 3 (1), Κάρτερ 23 (3), Μίλμπουρν 17 (3), Αθανασούλας 8, Μπατής, Λάνγκφορντ, Μισέλ 2, Σίμτσακ, Σαλούστρος.