Διπλό στην Πυλαία ο Παναθηναϊκός, 71-61 τον ΠΑΟΚ

Με ιδανικό τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Α1 ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε -μετά από καλή εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο- με 71-61 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Α1. Πρωταγωνιστής ο Κάρι για τους πράσινους, που θα αντιμετωπίσουν τον Ικαρο Καλλιθέας στα πλέι οφ, ενώ ο Δικέφαλος
του Βορρά τον ΑΓΟΡ.Κάρι (19 π.), Διαμαντίδης (16 π.) και Γκιστ (11 π.) η... μαγική τριάδα για την ομάδα του Πεδουλάκη, ενώ από το συγκρότημα του Μαρκόπουλου προσπάθησαν οι Χαραλαμπίδης (14 π.), Χάτσερ (11 π.) και Δέδας (10 π.).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο πρώτο μέρος, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τους Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ.Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες, με 13-13, όπως και το δεύτερο (20-20), με αποτέλεσμα να έχουμε ισοπαλία και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-33).Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Πεδουλάκη να έχει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά το συγκρότημα του Μαρκόπουλου να ακολουθεί από κοντά (48-43). Με σερί 5-0 στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Δικέφαλος του Βορρά ισοφάρισε σε 48-48.Οι πράσινοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την τέταρτη περίοδο και με τους Διαμαντίδη, Κάρι και Ούκιτς, έκαναν σερί 8-0 και ξέφυγαν με 56-48 στο 33'.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια να κάνουν την ανατροπή, με επιμέρους σκορ 9-5 μείωσαν στους τέσσερις (57-61) στο 38', αλλά ο Κάρι, με τρίποντο, αύξησε την διαφορά στο +7 για τον Παναθηναϊκό (64-57), τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση.Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το τελικό 71-61 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και έκλεισε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Α1.Τα δεκάλεπτα: 13-13, 20-20, 15-15, 13-23.