Διπλό η Σεβίλλη, νίκες για Οσασούνα, Σοσιεδάδ

Στο Μεστάγια, η Βαλένθια άνοιξε το σκορ στο 25' με τον Αλμπέρτο Κόστα, όμως η Σεβίλλη ισοφάρισε αρχικά στο 36' με τον Γκάρι Μέντελ και πήρε τη νίκη με γκολ που σημείωσε ο Ζέσους Νάβας στο 70ό λεπτό.Σε ευρωπαϊκή τροχιά διατηρήθηκε η Οσασούνα που νίκησε με 2-1 της Γρανάδας. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (26'-29') με τον Νεκουνάμ και τον Λέκιτς, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 31' με τον Ρίκο. Η Οσασούνα τέλειωσε το παιχνίδι με 10
παίκτες, αφού αποβλήθηκε στο 74' ο Πουνάλ, όμως κράτησε το υπέρ της σκορ και τη νίκη.Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Σοσιεδάδ, που επιβλήθηκε 1-0 της Μαγιόρκα και την ξεπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα και στη μάχη της παραμονής. Το χρυό γκολ σημείωσε ο Αγκιρίτε στο 79ο λεπτό. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής της Primera Division:Σάββατο 25/02Σανταντέρ-Σπόρτινγκ Χιχόν 1-1 (51’ Μολίνα – 55’ αυτ. Ντοράντο)Μπέτις-Χετάφε 1-1 (74’ πεν. Στουάνι – 42’ Μπαράλ)Μάλαγα-Σαραγόσα 5-1 (45+1’ Φερνάντες, 67’ αυτ. Ντα Σίλβα, 77’ Ντεμικέλις, 79’ Ίσκο, 88’ Ρονδόν)Εσπανιόλ-Λεβάντε 1-2 (75' Ούτσε – 24' Βάλντο, 89' Σουάρεθ)Κυριακή 26/02Βιγιαρεάλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2  (11’ Σένα, 68’ Νιλμάρ-62’ Γιορέντε, 66’ Σουσαέτα)Ράγιο Βαγιεκάνο-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (54' Ρονάλντο)Βαλένθια-Σεβίλη 1-2 (25' Κόστα - 36' Μέντελ, 70' Νάβας)Οσασούνα-Γρανάδα 2-1 (26' Νεκουνάμ, 29' Λέκιτς - 31' Ρίκο)Σοσιεδάδ-Μαγιόρκα 1-0 (79' Αγκιρίτε)22:30GR Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα